Šedesátiletého Li Pchej-jinga soud v únoru odsoudil k trestu smrti za to, že za posledních 14 let přijal ve formě úplatků čtyři miliony dolarů (asi 72 milionů korun) a že zpronevěřil dvanáct milionů dolarů (asi 216 milionů korun) ve veřejných fondech. Měl tak učinit v letech 1995-2003, kdy byl hlavou státní firmy Capital Airports Holdings, která spravuje třicet letišť po celé Číně.
Li byl popraven ve čtvrtek ve městě Jinan poté, co Nejvyšší lidový soud Číny zamítl jeho odvolání. V Číně je každoročně popraveno více lidí než ve zbylých státech světa dohromady. Nezisková organizace Tuej Chua Foundation se sídlem v San Francisku odhaduje počet poprav, které se letos v Číně uskuteční, na pět tisíc.
Trest smrti je však obvykle vynášen pouze za násilné trestné činy, jen výjimečně za společensky závažné ekonomické podvody. BBC však upozorňuje, že Čína nasadila v boji proti korupci ten nejtěžší kalibr. Ve čtvrtek byli totiž popraveni ještě další dva manažeři obvinění z hospodářských trestných činů.
Brusel: Bulharsko a Rumunsko musí s korupcí ještě zabojovat - čtěte ZDE
Irák bojuje s korupcí úředníků. Vydal téměř tisíc zatykačů - čtěte ZDE
Před soudem navíc nyní stojí generální manažer Národní jaderné společnosti Číny Kang Rixin, který je vedle úplatkářství obviněn ještě z toho, že neuváženými a neoprávněnými obchody na burze způsobil jím spravované společnosti ztráty ve výši 260 milionů amerických dolarů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist