Podle nigerijské armády zahynulo na severu země při střetech policie a radikálních islámských sekt asi 700 lidí, dosavadní odhady přitom předpokládaly přibližně 300 obětí. Dnes v noci to oznámila agentura AP.

Celkový počet mrtvých však stále není znám.

V sobotu začala armáda v horku rychle se rozkládající těla hromadně pohřbívat. Během dne prý bylo severonigerijské město Maiduguri převážně klidné, na některých místech ojediněle pokračovaly boje.

Úřady věří, že smrt Mohammeda Yusufa, který byl vůdcem povstalecké sekty Boko Haram, bude znamenat konec týdenního povstání jeho stoupenců.

Devětatřicetiletý Yusuf byl ve čtvrtek zabit v době, kdy jej zadržovala policie. Ta uvedla, že se Yusuf pokusil o útěk, a proto jej policisté museli zastřelit.

Organizace na ochranu lidských práv ale obviňují nigerijské úřady z nezákonné popravy.

Násilí propuklo, když bylo před týdnem v neděli ve státě Bauchi zajato několik členů Boko Haram. Příslušníci organizace, která se staví proti západnímu způsobu vzdělávání a požaduje rozšíření islámského práva, od té doby zapálili několik kostelů, policejních stanic a vládních budov. Násilnosti se ze státu Bauchi rozšířily i do států Yoko, Kana a Borno.

Nigérii, africký stát s největším počtem občanů, obývá téměř stejně početná komunita křesťanů a muslimů. Mezi křesťany na jihu žije také značný počet animistů. V zemi žije, převážně v míru, více než 200 etnických skupin. Ke střetům dochází občas především z náboženských důvodů.

Související