Muslimští povstalci rozšířili útoky proti policistům do tří dalších nigerijských států.  Přestřelky mezi policisty a členy místní islamistické skupiny, která požaduje zavedení práva šaría v celé Nigérii, se odehrály ve státech Yobe, Kano a Borno na severu a severovýchodě země den poté, co při střetech v sousedním státě Bauchi zahynulo přes 50 lidí.

Podle vládních odhadů zahynulo od neděle celkem 55 lidí, ale místní obyvatelé hovoří o několikanásobně vyšším počtu obětí. Zpravodaj BBC poblíž policejní stanice ve městě Maiduguri napočítal 100 těl, převážně ozbrojenců, a odhaduje celkový počet mrtvých na 150.

Příslušníci organizace Boko Haram zapálili ve městě Maiduguri ve státě Borno několik kostelů, policejní stanici a vězení. Reportér agentury Reuters viděl na ulici asi 20 těl, když byl spolu s rodinou evakuován. Celým městem se prý ozývaly výstřely a exploze. Ve státech Yobe a Kano při střetech zahynuli nejméně čtyři lidé a deset bylo zraněno. Policie v Kanu zajala přes 100 ozbrojenců. V Bauchi byl klid.

Vysoce postavený člen Boko Haram, která se staví proti západnímu způsobu vzdělávání a požaduje rozšíření šaríi, pohrozil dalšími útoky. "Nevěříme v západní vzdělávání. Kazí naše myšlenky a víru. Proto jsme povstali na ochranu našeho náboženství," sdělil agentuře Reuters Abdulmuni Ibrahim Mohammed po svém zatčení.

Čtyři státy, ve kterých k nepokojům dochází, jsou mezi 12 z nigerijských 36 států, ve kterých se od roku 2000 přísněji vynucuje právo šaría. Tehdejší rozhodnutí vyvolalo odpor u křesťanské menšiny žijící v zemi a bylo příčinou násilností, při kterých zemřely tisíce lidí.


Nigérii, africký stát s největším počtem občanů, obývá téměř stejně početná komunita křesťanů a muslimů. Mezi křesťany na jihu žije také značný počet animistů. V zemi žije, převážně v míru, více než 200 etnických skupin. Ke střetům dochází občasně především z náboženských důvodů. V poslední době nejtragičtější konflikt muslimů a křesťanů zaznamenalo město Jos v centrální části země. Po sporných volbách tam loni v listopadu propukly dvoudenní boje mezi gangy, které si vyžádaly stovky životů.

Související