Prázdniny jsou v Německu tak vážnou věcí, že kancléřka Angela Merkelová a její vyzývatel Frank-Walter Steinmeier přerušili kampaň, aby neobtěžovali voliče deset týdnů před celostátními volbami.
V Německu jsou prázdniny považovány téměř za posvátné a očekává se, že političtí předáci si vezmou volno stejně jako zbytek země, píše agentura Reuters.
Vidět kandidáty zmizet na několikatýdenní dovolenou tak krátce před volbami může v jiných zemích působit nepochopitelně, v Německu to ale chodí jinak. Politici, kteří by nejeli, by vypadali podezřele.
"Nedávalo by to pro ně jednoduše smysl bombardovat voliče kampaní během letní sezony, protože by to Němce jen naštvalo," vysvětluje Matthias Jung, vedoucí výzkumného institutu Electoral Research Group.
Merkelová začíná dva a půl týdne dovolené v sobotu operním festivalem v Bayreuthu a vrací se 12. srpna, přesně šest týdnů před volbami, které se konají 27. září. Kam míří, neprozradila. Podle německých médií vyráží do Itálie.
Steinmeier je na dovolené v italských Alpách i přesto, že jeho sociální demokraté ztrácejí podle průzkumů na konzervativce Angely Merkelové asi deset procentních bodů. "Doufáme zde v lepší počasí," řekl Steinmeier v nedělním televizním interview ze své prázdninové chaty nedaleko Bolzana.
Krizová schůzka v Berlíně. Německu před volbami hrozí teroristické útoky - čtěte ZDE
Seehofer zůstává v čele německé CSU. Povede stranu do podzimních voleb - čtěte ZDE
Němečtí političtí analytici považují za přirozené, že Merkelová a Steinmeier odjedou na dovolenou uprostřed kampaně. Němci, kteří mají průměrně nárok na šest týdnů dovolené za rok, podle nich očekávají, že jejich lídři odjedou také.
"Kampaň během prázdnin vůbec nefunguje a mohla by mít opačný účinek," tvrdí politolog Dietmar Herz z Erfurtské univerzity. "Voliči si vychutnávají dovolenou a očekávají, že jejich vůdci budou také normálními rekreanty. Pár fotek ze spokojené dovolené a občasný rozhovor jsou v pořádku, ale prosím, žádnou kampaň," dodal.
I na dovolené ale musí být němečtí politici ve střehu, neustále připraveni zasáhnout v případě nutnosti. Tak jako bývalý kancléř Gerhard Schröder, který zachránil svou upadající kampaň v roce 2002 přerušením dovolené a návštěvou východoněmeckého Polabí postiženého povodněmi, zatímco Edmund Stoiber ztratil svůj předvolební náskok a nakonec i volby, když se z dovolené vrátit odmítl.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist