První zásilky nové vakcíny by měly do Británie dorazit již koncem července a zdravotnické úřady se chtějí do pěti dnů rozhodnout, zda-li je začnou aplikovat a to i přesto, že ještě nebudou známé výsledky testů na lidech. Uvedl to britský server Mail Online.
Rizika nevyzkoušené vakcíny jsou spíše teoretická
První výsledky klinických testů budou k dispozici nejdříve v září. Podle britských úřadů však vakcína bude bezpečná a není důvod k panice. Sir Gordon Duff, jeden z vládních poradců pro boj proti prasečí chřipce, řekl: „Máme za to, že výhody převáží případná rizika.“ Podle něj základ vakcíny již testy prošel, byl vyzkoušen na šesti tisících lidech, a to bez vážných vedlejších účinků. „Riziko existuje vždy, ale v tomto případě je spíše teoretické,“ dodal Duff.
V Británii patří hrozba prasečí chřipky ke žhavým letním tématům, zvláště poté, co na ni minulý týden zemřelo dalších pět lidí, mezi nimi praktický lékař, který s nakaženými touto nemocí přišel do styku, a také šestiletá holčička. Oba dva přitom byli zdraví, s dobrou imunitou. Veřejným míněním otřásla také smrt devětatřicetileté ženy, která na chřipku zemřela krátce poté, co porodila.
Onemocní každé druhé dítě
Podle nejhorších scénářů, jak je vypracovala britská zdravotní pojišťovna, by během následujících měsíců mohlo v zemi na prasečí chřipku zemřít na 65 tisíc lidí. Zhruba 360 tisíc Britů by kvůli této nemoci mohlo skončit v nemocnici a 90 tisíc z nich by přitom vyžadovalo pobyt na jednotce intenzivní péče.
Pro srovnání - podle údajů BBC v zimě 1990 až 2000 na chřipku zemřelo 21 tisíc britských občanů. Během zim, kdy průběh chřipkové epidemie není tak dramatický, umírá šest a osm tisíc Britů.
Celkově britské zdravotní úřady počítají, že během podzimních a zimních měsíců prasečí chřipkou onemocnění třetina populace, přičemž mezi dětmi bude situace ještě horší – nakazit se má každé druhé.
Počítá se s tím, že se vakcína dostane na každého Brita, v zemi již vznikají střediska, která mají zajistit rychlou a také spravedlivou distribuci.
Kromě toho vláda vážně uvažuje o zvláštní nemocenské, kdy by lidé, kteří budou mít pocit, že mají prasečí chřipku, mohli zůstat dva týdny doma, aniž by museli jít k lékaři a měli neschopenku. Vládní úředníci v té souvislosti mají za to, že toto opatření bude mít smysl i přesto, že by ho lidé mohli zneužívat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist