Češi dokázali během předsednictví řešit neočekávané aktuální problémy i plnit své priory, jen pád Topolánkovy vlády v polovině předsednické etapy nebyl šťastný. Tak shrnul půl rok Čechů v čele unie současný premiér Jan Fischer během svého projevu ve Štrasburku.
Fischer už se dříve pozastavoval nad tím, že je neobvyklé, když předsednictví končí jiná vláda, než ho začínala. Vládní krize v Česku ale podle jeho středečních slov nepoškodila celou unii.
Zejména kvůli pádu české vlády bývá české předsednictví EU hodnoceno v zahraničí spíše negativně. Češi měli navíc podle analytiků smůlu, že jejich slavný moment v čele EU přišel po ambiciózním francouzském předsednictví, navíc v době ekonomické krize a v okamžiku, kdy se unie snaží dořešit institucionální reformy.
"Dokázali jsme plnit naše priority a řešit neočekávané aktuální problémy," uvedl Fischer s tím, že cítil po svém nástupu na premiérský post velkou podporu od Evropské komise a především od jejího předsedy José Barrosa. "Silnou podporu jsem cítil i od členských států," dodal.
Fischer si pochvaloval, že priority českého předsednictví, které bývalý premiér Mirek Topolánek označoval jako tři E - energetika, ekonomika a EU ve světě se ukázaly jako navýsost "aktuální a platné". Čechům se podle něj podařilo především uchránit unii před hospodářským protekcionismem a podařilo se mu vyřešit i některé institucionální otázky, které se týkají zejména záruk pro Iry, jež mají vést ke schválení lisabonské smlouvy v opakovaném irském referendu.
"Stejně tak jsme obstáli ve věci, v níž nám mnozí nevěřili. Ve věci institucionální reformy," uvedl Fischer.
Z Bruselu přišla i chvála
V europarlamentu ve středu po Fischerově chválil české předsednictví také šéf Evropské komise José Barroso. "Rád bych zdůraznil politický význam českého předsednictví. Bylo to poprvé, kdy bývalý člen Varšavského paktu stanul v čele EU," uvedl.
Jako vůdci EU jsme měli úspěch, shodli se Fischer s Topolánkem - čtěte ZDE
Topolánek: České předsednictví bylo promarněnou šancí. Kvůli Paroubkovi - čtěte ZDE
Češi podle něj během uplynulých šesti měsíců zaznamenali "ohromující konkrétní výsledky". Vyzdvihl především dohodu o celé škále opatření, které se týkají nové podoby regulace finančních trhů, jež má odvrátit opakování finanční krize v budoucnosti.
Kritiky se naopak Čechům dostalo z vlastních řad, konkrétně od nového místopředsedy EP a sociálnědemokratického poslance Libora Roučka, který promluvil za socialistickou frakci. "Mé obavy o nestabilitě se bohužel naplnily. Touto nestabilitou bylo (předsednictví) naplněné, nejenom pádem vlády," řekl Rouček.
Byla to přitom jeho mateřská strana ČSSD, která hlasování o vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě vyvolala. Nový místopředseda Evropského parlamentu ale našel pro české předsednictví i slova chvály. "Myslím, že ČR si vedla velmi dobře při řešení plynové krize," poznamenal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist