Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) prý osm let zatajovala americkému Kongresu informace o tajném protiteroristickém programu. Postupovala tak údajně na příkaz bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho. Jako první o kauze informoval sobotní deník The New York Times (NYT).
Současný ředitel CIA Leon Panetta už dříve popřel, že by jeho agentura Kongres klamala ohledně tvrdých vyšetřovacích metod a týrání vězňů podezřelých z terorismu.
NYT s odvoláním na dva zdroje uvedl, že nynější šéf CIA o Cheneyho nařízení neinformovat o protiteroristickém programu kongresmany mluvil minulý měsíc na uzavřeném jednání s bezpečnostními výbory Kongresu.
Obamův kritik Cheney
Zdroje z bezpečnostní služby i Kongresu deníku řekly, že CIA program zahájila po teroristických útocích z 11. září. Uvedly ale, že se nikdy nerozběhl a netýkal se výslechů či věznění. Údajně měl sloužit k získání informací, které by mohly být využity při tajné protiteroristické akci v cizí zemi. Kongres o programu nebyl informován, protože prý jeho obsah nebyl moc důležitý.
Cheney v řadách republikánů vystupuje jako kritik národní bezpečnostní politiky nynějšího prezidenta Baracka Obamy.
Důvod je nasnadě. Právě Obama letos do funkce šéfa CIA jmenoval zmíněného Panettu. A ten utajený protiteroristický program ukončil, jakmile se o něm dozvěděl od svých podřízených. Hned o tom také informoval Kongres.
Mluvčí CIA Paul Gimigliano se nechtěl k otištěným informacím vyjadřovat. Řekl, že to nepatří k praktikám CIA, aby se o uzavřených či utajovaných jednáních zmiňovala. Bývalý agent zpravodajské služby podle agentury AP uvedl, že předešlý šéf CIA s prezidentem a viceprezidentem o programu nikdy nemluvil. Cheney prý jednání s Kongresem neomezoval. Cheneyho vyjádření se NYT nepodařilo získat.
Vyšetřování? Možná...
Spekulace o protiteroristickém programu přicházejí v době, kdy Sněmovna reprezentantů rozhoduje o zákonu, jenž má rozšířit počet jejích členů, kteří budou Bílým domem informováni o tajných operacích. Bílý dům již dříve pohrozil, že zákon vetuje, neboť větší informovanost mezi kongresmany prý utajené operace ohrozí.
Americký ministr spravedlnosti Eric Holder zvažuje kvůli podezřením kolem výslechů Bushovy administrativy podání podnětu k vyšetřování. Rozhodne o něm v příštích týdnech. Zkoumání by se mělo zaměřit také na případný podíl agentů CIA na výsleších.
Holder to přitom nemá snadné. Podle magazínu Newsweek se obává politického dopadu a nerad by Bílému domu dělal potíže. "Doufám, že ať se rozhodnu jakkoliv, nebude to mít nepříznivý vliv na prezidentovu agendu," řekl Holder Newsweeku.
Vyšetřování nemá podporu prezidenta Obamy. Podle něho by USA měly hledět do budoucnosti a nevracet se příliš do Bushovy éry.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist