Kanada zřejmě splní své hrozby a v úterý 7. července opětovně zavede vízovou povinnost pro české občany. Ti si navíc budou muset pro víza jezdit až do Vídně, protože kanadská ambasáda pražské oddělení zrušila. Země javorového listu zatím informaci České televize nepotvrdila.

Kvůli hrozbě zavedení víz pro české cestující do Kanady ministr zahraničí Jan Kohout telefonoval svému kanadskému protějšku Jasonu Kenneymu. Podle neoficiálních informací se Kohout snažil svého partnera přesvědčit, aby Kanada Čechům víza nezaváděla, informovala ČT.

Ministr tento týden potvrdil, že kanadští představitelé pohrozili Česku obnovením vízové povinnosti kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl. Do Kanady utíkají převážně čeští Romové, od letošního ledna do dubna jich tam přiletělo 1077. Za celý loňský rok jich bylo 861.


Češi mohou do Kanady cestovat bez víz od roku 2007. Tehdy Kanada zrušila pro české občany vízovou povinnost, která platila od roku 1997. Uvalena byla na Čechy rovněž kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl.