Světová zdravotnická organizace (WHO) zvýšila varování před nákazou novým typem chřipky. Na šestibodové stupnici pandemického rizika dosáhla tzv. prasečí chřipka fáze šest: globální pandemie. Experti WHO se tak rozhodli na svém čvrtečním mimořádném zasedání.

Globální pandemii svět nezažil už čtyřicet let. Naposledy WHO vyhlásila fázi šest v roce 1968, když se šířila nákaza hongkongskou chřipkou. Ta tehdy zabila na milion lidí.

Nákaza novou chřipkou se šíří na několika kontinentech, nejrychleji v Austrálii, kde v posledních dvou týdnech kvůli podezření na prasečí chřipku testovali 5 500 pacientů. To je víc, než jindy onemocní za celou chřipkovou sezónu.

Zdravotníci už celkem zaznamenali asi 28 000 případů nákazy virem A(H1N1) v bezmála osmi desítkách zemí, nemoc připravila o život nejméně 141 osob. V Česku byly zatím registrovány čtyři případy nákazy, všechny dovezené z USA.

Kvůli šířící se nákaze a rychle rostoucímu počtu nemocných zejména v Austrálii se WHO rozhodla zvýšit pandemický stupeň. Nákaza tzv. prasečí chřipkou totiž splnila podmínky globání pandemie.

"Vyhlášení fáze šest se nijak nevztahuje k závažnosti onemocnění, vztahuje se k zeměpisnému rozšíření," vysvětluje mluvčí WHO důvody k ohlášení globální pandemie. "Ve skutečnosti má zatím tento virus docela mírný průběh. Čísla nakažených jsou velmi vysoká, ale následky tak závážné nejsou."

Tohle není konec světa, brání se WHO panice

"Šestý stupeň v žádném případě neznamená konec světa," uklidňovala už dříve šéfka WHO Margaret Chanová. "Tohle si musíme uvědomit, aby vyhlášení globální pandemie nezpůsobilo zbytečnou paniku."

Zároveň ale WHO varuje před přílišným klidem a optimismem, protože nebezpečí chřipky trvá, přestože počet obětí nijak rapidně nenarůstá. "Viry chřipky jsou velmi nepředvídatelné, velmi klamné. Neměli bychom být příliš sebevědomí. Nemůžeme poskytnout viru A(H1N1) příležitost, aby se křížil s ostatními viry. To je důvod, proč jsme v pohotovosti," upřesnila Chanová.

Podle Světové zdravotnické organizace nyní nesmí státy za žádnou cenu polevit v opatřeních proti nákaze. Ve 193 členských státech WHO se po vyhlášení fáze šest zpřísní zdravotnická a preventivní opatření.

Česko nepřipravuje žádná omezení cestování

Situace v České republice je podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové pod kontrolou. V České republice se v současné době potvrdily jen čtyři případy nové chřipky. Česko je plně připraveno na zvládnutí vyššího stupně onemocnění virem A/H1N1, řekla novinářům ministryně v reakci na krok světové zdravotnické organizace, která dnes kvůli šíření mexické chřipky zvýšila pandemické riziko na nejvyšší šestý stupeň.

"Česko postupuje podle schváleného pandemického plánu. Bylo zavedeno pravidelné sledování akutních respiračních infekcí v pěti věkových kategoriích na území celého státu. Byla zavedena moderní a rychlá diagnostika nového chřipkového viru. Byly a jsou prověřovány pandemické plány jednotlivých krajů i resortu, řekla dnes Jurásková.

Opatření se podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta nyní soustřeďují na to, aby se infekce nešířila, teprve v další fázi by přišla na řadu i péče o vyšší počty nemocných. Nemocnice již byly vyzvány, aby prověřily své lůžkové kapacity. "Česko nepřipravuje žádná omezující opatření, např. uzavření hranic či zákaz nebo omezení cestování," potvrdil Vít.

V Česku jsou zatím registrovány čtyři případy nákazy, všechny byly dovezené z USA a všechny měly lehký průběh. Kvůli obavám z infekce novým virem se nechalo v Česku vyšetřit 208 lidí.