Severoafrická větev mezinárodní teroristické sítě Al-Káida pohrozila Francii odvetou za prohlášení prezidenta Nicolase Sarkozyho, že ženské islámské šátky a závoje nejsou ve Francii vítány. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na americké centrum sledování islamistických serverů (SITE Intelligence).

"Pomstíme se Francii a jejím zájmům všemi dostupnými prostředky pro čest našich dcer a sester," napsat prý na internetu šéf Organizace Al-Káida v muslimském Maghribu.

Jde o reakci na výrok Nicolase Sarkozyho, který 22. června prohlásil, že burka (islámský ženský oděv zakrývající hlavu, obličej i tělo) "není náboženským symbolem. Je to symbol zotročení, je to symbol (ženského) ponížení". Francouzský parlament rovněž minulý týden vytvořil komisi, která se bude zabývat otázkou nošení závojů a šátků muslimskými ženami na veřejnosti.

Od roku 2004 totiž ve Francii platí zákaz nošení okázalých náboženských symbolů ve veřejných úřadech a na školách. Tímto opatřením se tradičně sekulární francouzský stát snaží bránit proti vlivu náboženských fundamentalistů mezi mládeží. Již tento zákaz však vyvolal vlnu negativních reakcí.