UNESCO kvůli kontroverzní stavbě mostu vyškrtlo labské údolí v Drážďanech ze seznamu světového kulturního a přírodního dědictví. Je to teprve podruhé, kdy byla nějaká památka ze seznamu vyřazena.

Údolí bylo na seznam zapsáno v roce 2004, už o dva roky později ho ale UNESCO umístilo mezi ohrožené památky. Loni dala organizace saské metropoli ultimátum, že unikátní soubor přírodních a stavebních památek na březích Labe z prestižního seznamu zcela vyškrtne, pokud Drážďany stavbu mostu nezastaví.

Jako náhradní variantu UNESCO opakovaně doporučovalo, aby místo mostu vznikl tunel. To ale město odmítlo s poukazem na vyšší náklady i ekologické škody, které by si ražba tunelu vyžádala.

Stavbu mostu chtěli občané v referendu

Most přes Labe u Lesního zámečku je podle radnice v Drážďanech nutný, aby se ulevilo dopravě v přetíženém historickém centru, které je také památkově chráněno.

Požadavkům světové organizace se pokusila vyhovět alespoň tím, že místo původního masivního mostu připravila projekt zeštíhlené verze.

Stavba více než 600 metrů dlouhého mostu začala před dvěma roky a dokončena má být v roce 2011. Obyvatelé saské metropole si ji odhlasovali v roce 2005 v referendu, které je pro orgány města závazné. Německé soudy v minulosti potvrdily, že stavba mostu je legální.

Za celou existenci světového seznamu kulturního a přírodního dědictví je to teprve podruhé, kdy z něho byla nějaká památka vyřazena. Poprvé se tak stalo v roce 2007 v případě Ománu, jehož vláda dopustila drastickou redukci rezervace, kde žije ohrožený přímorožec arabský.

Související