Mnohá místa na severu Rakouska zůstávají stále pod vodou. Záplavy v noci posunuly podle rakouských informačních serverů i na jihovýchod země. V Polsku voda zaplavila sklepy, silnice a někde i domy. Na Slovensku platí na Dunaji druhý povodňový stupeň.

Vydatné deště, které trvají v Rakousku už od pondělka, v noci polevily. Podle hydrologů je ale situace na mnoha místech nadále kritická. Mírné zlepšení zaznamenali odborníci na Dunaji. Jeho hladina mírně klesla a dostala se pod výstražné značky. Počítá se s tím, že i když prší, dál by mělo vody v korytě ubývat. Situace se zlepšila i na velkých přítocích Dunaje. Ráno jimi protékala pětiletá až třicetiletá voda. Uzavřeny jsou některé silnice v zemi.

Okolí Amstettenu pod Alpami bylo kvůli vodě stále odříznuto od světa. Takovou situaci znají místní spíš ze zimy, kdy je v regionu často uvězní sněhová kalamita. Doufají, že i přes vytrvalé srážky další záplavová vlna už nepřijde.

Zatímco na severu Rakouska se situace většinou mírně zlepšuje, velká voda se přesunula do dalších oblastí. Sužuje nyní i jih a jihovýchod země. Lijáky sice ustaly, ale někde se prolomily hráze. Na jihozápadě země pak vystoupily kolem půlnoci toky z břehů. Brzy ráno se už stav ale začínal mírně zklidňovat.

Podle ministryně vnitra Marie Fekterové zasahuje v postižených oblastech kolem 10.000 hasičů a 3000 policistů. Zapojila se i armáda. Na severu Rakouska zatím působilo 930 vojáků. Celkem 10.000 jich má pohotovost a v případě potřeby může okamžitě nastoupit. Postiženým pomáhá také Červený kříž.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist