USA a Kyrgyzstán podepsaly novou dohodu o využívání kyrgyzské letecké základny Manas americkými jednotkami. Agentuře ITAR-TASS to sdělil nejmenovaný činitel kyrgyzského parlamentu, podle kterého byl dokument podepsán v pondělí. Základna by se tak opět měla stát logistickým zázemím pro operace Američanů v Afghánistánu.

Návrh zákona umožňujícího přepravu nevojenských dodávek pro mezinárodní protiteroristickou koalici v Afghánistánu přes území Kyrgyzstánu ještě dnes podle ITAR-TASS posoudí kyrgyzský parlamentní výbor pro mezinárodní záležitosti.

Kyrgyzstán oznámil záměr uzavřít základnu letos v únoru a dal Spojeným státům šest měsíců na její vyklizení, tedy do 20. srpna. Své rozhodnutí zdůvodnil prezident Kurmanbek Bakijev tím, že USA nepřistoupily na zvýšení poplatků za pronájem a na změnu podmínek. Uzavření základny oznámil nedlouho poté, co Moskva přislíbila jeho zemi finanční pomoc ve výši dvou miliard dolarů.

Washington, který platí za pronájem ročně 17,4 milionu dolarů, už tehdy dal najevo, že stále věří v zachování základny, ale ne za každou cenu. V uplynulých týdnech kyrgyzští činitelé naznačili, že jsou ochotni vypovězení amerických sil znovu uvážit.

Uzavření základny by mohlo vážně zkomplikovat rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy vyslat ještě letos do Afghánistánu jako posily dalších 30.000 vojáků. Základnou měsíčně prošlo 15.000 vojáků a 500 tun zboží směřujícího do Afghánistánu a z něho.

V současné době se 80 procent zásob pro americké jednotky v Afghánistánu dopravuje přes Pákistán. Ale tato cesta je nebezpečná a nákladní konvoje USA a NATO jsou často terčem útoků povstalců Talibanu.

Související