Zatím neznámí pachatelé zaútočili ve středu večer v severoirské metropoli Belfastu na dům další rodiny rumunských Romů a rozbili v něm okno. Oznámila to policie, která případ vyšetřuje jako zločin z nenávisti. Podle ní nebyl nikdo zraněn. Severoirský policejní šéf Hugh Orde nicméně varoval, že útoky na romské rodiny, které už přiměly 20 z nich k útěku, poškozují ekonomiku i reputaci celé oblasti.

Útok byl spáchán den poté, co se asi stovka Romů z Rumunska žijících v Belfastu musela kvůli rasisticky motivovaným útokům uchýlit do kostela a pak do místního kulturního domu. Mnozí z nich teď říkají, že chtějí ze Severního Irska odejít.

Konzul se setká s ministryní 

"Ti lidé působí velké škody ekonomice Severního Irska i pověsti Severního Irska a to je jednoduše nespravedlivé," řekl na adresu gangů útočníků Orde. "Valná většina místních lidí se řídí zákony a vítá tyto menšinové komunity, které sem přicházejí za prací," dodal.

Rumunský generální konzul v Belfastu se má kvůli tomu sejít se severoirskou ministryní pro sociální rozvoj Margaret Ritchieovou.

Marian Mandache z rumunské romské nevládní organizace Romani Criss řekl, že útoky v Belfastu jsou poslední z řady podobných incidentů, které se v posledních letech staly také na jiných místech Evropy. V Severním Irsku se v poslední době rozmáhají útoky proti imigrantům z východní Evropy vůbec.

Problém celé Evropy 

Rasové napětí v poslední době stoupá po celé Evropě úměrně tomu, jak roste migrace a zhoršuje se ekonomika. V několika zemích získaly ultrapravicové strany křesla ve volbách do Evropského parlamentu.