Zbrojní jaderný program má podle Muhammada Baradeje Íránu zajistit obranu proti sousedním zemím i proti USA. Na otázku, zda Íránci pracují na nukleární zbrani, odpověděl: "Můj vnitřní pocit je, že se Írán určitě snaží o získání technologie, která mu umožní vyrobit atomové zbraně, jestliže se pro to rozhodne. Chce tím vyslat sousedním zemím a celém světu vzkaz: nezahrávejte si s námi, můžeme mít atomovou bombu, když budeme chtít. Ale rozumím-li tomu dobře, jejich hlavní cíl je být uznán za velmoc Blízkého východu," řekl Baradej.

Upozornil také na to, že svět jedná se státy, které jadernou zbraň mají, jinak než s těmi ostatními. Severní Korea byla například přizvána k jednacímu stolu, zatímco Irák Saddáma Husajna byl podle Baradejových slov "rozdrcen".

Írán ustoupil, přezkoumá volební výsledky - čtěte ZDE

On-line rozhovor: Volby v Íránu a protesty očima reportérky HN - čtěte ZDE

Největším nebezpečím pro celý svět je prý možnost, že se nukleární zbraně zmocní nějaká extremistická skupina. Jediná záruka bezpečnosti je podle Baradeje všeobecné jaderné odzbrojení, k němuž musejí jít příkladem současné jaderné velmoci. Ty vlastní na 27.000 atomových hlavic.

Baradej stál v čele MAAE od roku 1997 a o další mandát se neuchází. Z úřadu má odejít 30. listopadu. O jeho nástupci se má rozhodnout 2. července, přičemž největší šanci na zvolení má Japonec Jukija Amano.

V Íránu se konaly v pátek prezidentské volby, v nichž svůj druhý mandát obhájil dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Dal jasně najevo, že nehodlá na jaderné politice státu nic změnit. Írán se odmítá vzdát technologie obohacování uranu, i když kvůli tomu čelí mezinárodním sankcím. USA ho přizvaly k jednáním, která vedou stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo. Írán prozatím nepřijal žádné z jejich pobídek, které mají kompenzovat ztrátu technologie obohacování.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist