Nejvyšší íránský duchovní a politický vůdce ajatolláh Alí Chameneí se v úterý sešel se zástupci všech čtyř kandidátů nedávných prezidentských voleb, jejichž výsledky vyvolaly v zemi vlnu opozičních protestů. Podle íránské státní televize vyzval Chameneí Íránce k jednotě a podpoře režimu vedeného islámským duchovenstvem.

"Při hlasování měli voliči různé preference, stejně ale věří ve vládní systém a podporují islámskou republiku," citovala z ajatolláhova prohlášení agentura Reuters.

Ajatolláh Chameneí, který je nejvyšší autoritou v Íránu, řekl, že zástupci všech čtyř kandidátů by měli být přítomni při omezeném přepočítávání hlasovacích lístků ve sporných volebních okrscích. Tím současně podpořil prohlášení nejvyššího ústavního orgánu v zemi, Rady dohlížitelů. Ta v úterý souhlasila s přepočtením sporných výsledků pátečních prezidentských voleb, avšak odmítla vyhovět žádosti opozičního kandidáta Míra Hosejna Músávího o zrušení voleb.

Vítězem pátečních prezidentských voleb byl oficiálně vyhlášen současný prezident Mahmúd Ahmadínežád, jeho hlavní rival Músáví ale napadl regulérnost hlasování a žádal jeho anulaci.

Proti výsledku íránských prezidentských voleb a zákroku proti íránské opozici demonstrovaly stovky lidí v Berlíně, Paříži a Kodani a dalších evropských městech. Převážně Íránci žijící v zahraničí se na manifestacích dožadovali přepočítání hlasů a skandovali slogany "Kde je můj hlas?" a "Ahmadínežád není můj prezident". Někteří z protestujících drželi v rukou obrazy opozičního kandidáta Músávího.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist