Při nákupu stíhaček Jas-39 Gripen se v Česku uplácelo. Ukázal to závěr vyšetřování švédské prokuratury, který nově zveřejnila agentura AP.

Podíl švédské zbrojovky Saab AB na úplatcích se podle agentury AP prokuratuře prokázat nepodařilo.

Vyšetřování ale ukázalo, že "skryté platby" při jednáních o nákupech gripenů v České republice, Maďarsku a v Jihoafrické republice prováděla britská zbrojovka BAE Systems.

Ta má jednadvacetiprocentní podíl ve společnosti Saab AB, která stíhačky vyrábí.

Prodejem gripenů se zabývají vyšetřovatelé také v Británii, Rakousku, Česku i v dalších zemích. V ČR policie zatím nikoho neobvinila.

Podivná dohoda

Na zajímavou okolnost případu poukázala švédská televize SvT. Podle jejích zdrojů stojí za skončením práce švédské prokuratury i jednání o beztrestnosti mezi BAE Systems a americkými a britskými úřady. Podle dohody prý BAE zaplatí a britská a americká policie přestanou pátrat po důkazech o uplácení.

"Pokud ukončí práci na případu britská a americká protikorupční služba, je naše vyšetřování bezpředmětné. Nemáme šanci to sami někam dotáhnout," řekl podle serveru Aktuálně.cz televizi před časem prokurátor Christer van der Kwast, který byl šéfem vyšetřovacího týmu.

Obvinění jsou promlčená

Šéf vyšetřovatelů van der Kwast teď přiznává, že chyběji důkazy. Nemohl tak prý prokázat, že by představitelé firmy Saab AB a její divize Gripen International "úmyslně asistovali" britským partnerům z BAE Systems při vyplácení úplatků po 1. červenci 2004. Obvinění z uplácení před tímto datem jsou podle švédského práva promlčená.

Vyšetřování podle van der Kwasta nicméně potvrdilo, že firma BAE Systems prováděla "skryté platby" při jednání o nákupech stíhaček v Česku, Maďarsku a v Jihoafrické republice, uvedla AP bez bližších podrobností.

Kvůli podezření z uplácení při dojednávání prodeje gripenů v ČR, Maďarsku a Rakousku zatkla loni v říjnu rakouská policie obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho. V dubnu ho však propustila a nyní ho vyšetřuje na svobodě.

Podnikatel měl podle vyšetřovatelů neprůhledně získat od BAE Systems 13 milionů eur (asi 365 milionů korun), z nichž část údajně sloužila na úplatky. Obhájce Mensdorffa-Pouillyho ale obvinění z korupce a praní špinavých peněz odmítl.

Mensdorff-Pouilly působil v 90. letech v Česku jako poradce BAE Systems. Tehdy se prý pokoušel o kontakt se zástupci někdejší české vlády, kteří měli rozhodování o nákupu stíhaček na starosti. Česko si nakonec v roce 2004 gripeny na deset let pronajalo za 19,65 miliardy korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist