Spojené státy a Evropská unie v pondělí přijaly společné prohlášení o plánovaném uzavření americké věznice Guantánamo. Rozhodnutí o tom, zda přijmout či nepřijmout vězně z americké základny, je podle něj čistě v kompetenci jednotlivých zemí.
Dohoda s USA mimo jiné umožňuje, aby stát, který se rozhodne vězně přijmout, mohl sdílet informace od Američanů s partnery v Evropě.
Každý stát tak poskytne veškeré informace o předávaných vězních svým evropským partnerům, a to ještě před definitivním rozhodnutím o přijetí té či oné osoby.
Francie chce, aby Evropská unie přijala 60 vězňů z Guantánama - čtěte ZDE
Čína se domáhá Ujgurů z Guantánama. Vraťte nám je, vzkázala do USA - čtěte ZDE
Tuto klauzuli evropská sedmadvacítka do dohody prosadila v obavě ze schengenského prostoru a faktu, že jakmile do něj vězeň vstoupí, může se dál volně a bez hraničních kontrol pohybovat mezi zeměmi, které jsou do něj zapojeny.Přijetí vězně jednou zemí se tak v podstatě rovná přijetí celou unií.
Přijmout některého z vězňů z Guantánama chtějí v Evropské unii třeba Španělsko či Británie, už tak učinila Francie. Proti se staví například Rakousko. Nikomu nehodlá poskytnout útočiště ani Česko a zřejmě ani Slovensko.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist