Nejméně třicet žáků jedné japonské školy v německém Düsseldorfu se nakazilo novým virem chřipky. Podle agentury DPA to oznámil düsseldorfský zdravotnický úřad.

Většina nakažených žáků japonské školy má jen slabší chřipkové příznaky, dva ze školáků ale onemocněli vážněji, sdělil mluvčí düsseldorfského zdravotnického úřadu Heiko Schneitler. Podle něj jsou všichni pacienti v domácí karanténě.

Škola zůstane uzavřená minimálně do konce příštího týdne. Kvůli nákaze zrušily výuku školky a školy i jinde v Německu.

Na obtíže si stěžovaly i další děti. Odborníci proto počítají s tím, že případů ještě přibude. Výsledky vyšetření by měly být známy kolem poledne. Zatím není jasné, jak se do japonské školy, kterou navštěvuje přes 500 dětí, mohla infekce dostat.

Experti v Ženevě rozhodnou o vyhlášení pandemie

V poledne se v Ženevě na mimořádném jednání sešli experti Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří zhodnotili šíření prasečí chřipky ve světě. V podvečer by měli oznámit své rozhodnutí, zda vyhlásí virus A(H1N1) za globální pandemii.

Mimořádná schůzka byla svolána po rychlém nárůstu počtu nakažených v Austrálii, kde lékaři zaznamenali už 1263 případů. Pět lidí bylo přijato na jednotky intenzivní péče.

Podle posledních údajů WHO bylo zatím celosvětově zaznamenáno 27 737 případů v 74 zemích světa včetně 141 úmrtí.

Naposledy WHO vyhlásila globální pandemii v roce 1968, když se šířila nákaza hongkongskou chřipkou.

Chřipka v mnichovské školce

Uzavřena zůstala i jedna mateřská škola v bavorském Mnichově, a to zatím na deset dní. Vedení školky se tak rozhodlo poté, co lékaři potvrdili nákazu novým virem A(H1N1) u dvou tamních tříletých dětí - chlapce a děvčátka.

V pátek se nebude vyučovat ani v arcibiskupském gymnáziu v Kolíně nad Rýnem. Na obtíže si tam stěžovali žáci jedné ze tříd. Doma jich s chřipkou zůstala polovina. Odborníci případ nyní zkoumají.

Podle posledních dostupných informací z Institutu Roberta Kocha, který provádí testy, bylo v Německu 86 nakažených. Nejvíce jich bylo v Bavorsku, kde lékaři zaznamenali 22 případů nové chřipky. Nyní ale budou počty vyšší, podle düsseldorfského zdravotnického úřadu jsou totiž jen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko čtyři desítky nakažených.

V Hongkongu se neučí

Hongkong na dva týdny uzavře všechna dětská předškolní střediska a základní školy. Důvodem je potvrzení prvního případu nákazy takzvanou prasečí chřipkou u skupiny 12 školáků,

"Dvanáct studentů (v jedné škole) je nakaženo. Vzhledem k tomu, že nemůžeme najít zdroj, rozhodli jsme, že Hongkong má nyní svůj první případ lokálního šíření viru," řekl novinářům nejvyšší hongkongský představitel Donald Tsang. "V souladu s našimi plány budou počínaje dneškem uzavřeny všechny školky, základní školy, dětská střediska a zvláštní školy," dodal.