Už na 41 mrtvých dětí stoupla bilance požáru, který v pátek zachvátil jesle a školku v mexickém městě Hermosillo ve státě Sonora na severozápadě země. Oznámil to v neděli Raymundo López z místního úřadu ministra zdravotnictví, kterého cituje agentura AFP.
 
"Zemřelo 41 dětí a 33 dalších je hospitalizováno. Dvanáct z nich je v krajně vážném stavu a hrozí jim, že během následujících 24 hodin zemřou," řekl López na tiskové konferenci. "Máme tu jedno dítě ve stavu mozkové smrti," dodal. V nemocnici zůstávají také čtyři dospělí, ale jejich stav je stabilizovaný.
 
"Jako lékař jsem se setkal se smrtí při mnoha příležitostech," řekl López hlasem lámajícím se pohnutím. "Ale nyní vidím tolik neštěstí a utrpení, že mi to trhá srdce." V nemocnici v Hermosillu podle něj zůstává 23 dětí. Devět dětí bylo převezeno do nemocnic v dalších mexických městech a tříletou holčičku s popáleninami na 80 procentech těla přepravila mexická armáda do dětské nemocnice v Severní Kalifornii. Její stav bude vyžadovat mnohaměsíční léčení, které jí nemocnice poskytne zdarma. Pokud přežije.
"Bude to výzva. Šance na přežití je v podobných případech asi 50 procent. Hodně záleží na tom, jak hluboké jsou popáleniny, kde jsou a jak vážné bylo přiotrávení kouřem," řekla novinářům doktorka Tina Palmieriová z popáleninového oddělení kalifornské nemocnice.

Děti zřejmě spaly

V jeslích a školce bylo v době požáru 142 dětí ve věku od šesti měsíců do pěti let a šest zaměstnanců. Média soudí, že oheň vypukl po obědě, když byly děti uloženy k odpolednímu spánku. Požár se rozšířil ze sousední garáže a skladu pneumatik, kde došlo z dosud neznámých důvodů k silnému výbuchu. Poté explodovaly benzinové nádrže automobilů v garáži a oheň se prudce a rychle rozšířil až ke školce. Hasičům trvalo dvě hodiny, než požár zvládli.

V sobotu večer se uskutečnil pohřeb první z obětí, tříleté Camille. Matka při pohřbu nebyla, musela odletět do města Guadalajara, kam byla převezena její druhá, čtyřletá dcera. I ona byla v době požáru ve školce a její stav je vážný. Další z rodin pohřbila dvouletou Maríu Magdalenu. 

Germán, vnuk šedesátileté Delfiny Ruelasové, podlehl popáleninám v sobotu ráno, tři dny po svých čtvrtých narozeninách. Paní Ruelasová s manželem viděli zprávu o požáru ve školce, kam chodil, v televizi a okamžitě spěchali do nemocnice. "Myslela jsem si, že nebude moc popálený, že ho najdeme v pořádku, ale jeho popáleniny byly velmi vážné," říká před márnicí v Hermosillu a z očí se jí řinou slzy. "Ještě v pátek ho operovali a on se držel, ale v sobotu už to nedokázal."

Naboural do zdi, chtěl zachránit dítě

Hasiči vynášeli zraněné děti ven z hořící budovy předními dveřmi - jediným fungujícím východem - a velkými dírami, které do zdí prorazili lidé ještě před příjezdem záchranářů. Noe Velásquez, zaměstnanec nedalekého obchodu s automobilovými součástkami, který pomohl vytáhnout ven pět batolat, viděl, jak otec jednoho z dětí naboural do zdi náklaďákem. Neví ale, zda se mu nakonec povedlo dítě zachránit.

Související