Režim Kim Čong-ila nechal svět tři dny vydechnout a v pátek odpálil další  raketu krátkého doletu. Dvě rakety přitom Pchjongjang vypálil v úterý poté, co s v pondělí podnikl test A-bomby.

Ignoroval tak veškeré výstrahy Spojených států a zbytku západu, kteří test označili za porušení rezolucí OSN a pohrozili Koreji odezvou i případnými sankcemi. 

KLDR pokračuje v testech s tím, že jde o "sebeobranná opatření" a hrozí, že se pustí do dalších, pokud Rada bezpečnosti OSN učiní další provokace.

Podle analytiků Korea pokračuje v politice vyhrožování - vedle jaderných testů, za níž jí odsoudila také sousední Jižní Korea a Japonsko, ve středu odstoupila od smluv do příměří na Korejském poloostrově a pohrozila Soulu vojenskou akcí.  

Strach na moři 

Napětí ale neroste jen na pevnině. Severní Korea také oznámila, že nezaručuje bezpečnost lodí u západního pobřeží. Toho se zalekli například čínští rybáři a začali opouštět Čínské moře. 

Proč to KLDR dělá? Kim provokuje USA, nabízí podporu jejich nepřátelům - čtěte ZDE

 

Pchjonjang zároveň pohrozil, že zaútočí na americké a jihokorejské lodě, které by se pokoušely zastavit jeho plavidla a kontrolovat.

Jihokorejské a americké jednotky jsou tak v posledních dnech v nejvyšší pohotovosti od roku 2006.

Hlavní události okolo KLDR tohoto týdne

Pondělí 25. května:

- KLDR oznámila, že provedla svoji druhou jadernou zkoušku. Výbuch byl údajně stejně silný jako atomová bomba, kterou v roce 1945 svrhly USA na japonské Nagasaki.

- EU, USA, Rusko, Čínu i české předsednictví zkoušku ostře odsoudilo.

- Severní Korea zkušebně odpálila také tři rakety krátkého doletu

- Zásadní nesouhlas s jadernou zkouškou vyjádřili členové Rady bezpečnosti OSN na svém jednání v New Yorku a označili ji za porušení předchozích rezolucí RB OSN

Úterý 26. května:

- KLDR zkušebně odpálila ze svého východního pobřeží dvě rakety krátkého doletu.

- Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová vyzvala svého ruského kolegu Sergeje Lavrova, aby jeho vláda reagovala "rychle a jednotně" s mezinárodním společenstvím vůči KLDR.

- Jihokorejský Soul oznámil, že se přidá k iniciativě USA a bude zastavovat ty lodě, u nichž bude mít podezření, že přepravují zbraně hromadného ničení

- Nukleární zkoušku v Hanoji odsoudili ministři zahraničí EU a asijských zemí sdružených v ASEM (Asijsko-evropské setkání).

Středa 27. května:

- Severní Korea podle agentury Jonhap znovu provedla zkušební odpálení rakety krátkého doletu (do Žlutého moře).

- Podle záběrů z amerických špionážních družic KLDR zřejmě obnovila provoz ve svém jaderném komplexu v Jongbjonu.

- Severokorejská agentura KCNA oznámila, že KLDR se už necítí být vázána dohodou o příměří z roku 1953 a hrozí Jižní Koreji vojenskou akcí. Nezaručuje také bezpečnost lodí u svého západního pobřeží.

Čtvrtek 28. května:

- Jihokorejské a americké velení kvůli hrozbám ze Severní Koreje zvýšilo bojovou pohotovost svých jednotek působících v oblasti Korejského poloostrova na nejvyšší stupeň od roku 2006.

 

 


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist