Severní Korea i po druhém jaderném testu tvrdí, že posiluje nukleární síly na sebeobranu a neohrožuje ničí bezpečnost. Spojené státy a Západ tvrdí opak. Nikdo však v souvislosti s korejským jaderným programem nehovoří nahlas o konkrétních rizicích, pokud se test ukáže jako úspěšný. Výsledky budou známy až za několik dní a odborníci zatím tvrdí, že není důvod se bát.
Zatímco u raket z Íránu, který je podobně jako KDLR trnem v oku Spojeným státům a OSN, se spekuluje o jejich případném dosahu až na území Evropy, v případě Severní Koreje nyní podle odborníků neexistují důkazy, že Pchjongjang umí vyrobit efektivní bombu a má k dispozici odpovídající zařízení pro její přepravu k vytyčenému cíli.
Důvod se (ne)bát
Odborníci uklidňují, že Severní Korea zatím není schopná svými jadernými zbraněmi zaútočit na jinou zemi. Nedisponuje totiž zřejmě tak malou a lehkou bombou, aby ji mohla umístit na raketu.
To se potvrdilo v případě dubnového testu - Pchjongjang 5. dubna oznámil, že provedl test rakety dlouhého doletu, ten ale nakonec ztroskotal právě z toho důvodu, že se raketu nepovedlo vynést na oběžnou dráhu.
"Je jasné, že se spousta lidí obává, že jaderný test může znamenat novou válku nebo konflikt na Korejském poloostrově, ale odpověď zní NE," cituje CNN experta pro mezinárodní bezpečnost z massachusettského institutu technologie.
Severní Korea čelí sankcím OSN hrozbou jaderného testování - čtěte ZDE
Severní Korea obnovila jaderné testy. Kvůli nepřátelským silám - čtěte ZDE
Rada bezpečnosti odsoudila severokorejský test. A rozšířila sankce - čtěte ZDE
Také podle něj nedošly severokorejské technologie v otázce raket dlouhého doletu na rozdíl od Číny, USA nebo Ruska tak daleko.
Ani schopnost balistických střel, kterých korejská armáda vlastní přes osm set, zasáhnout cíl není podle odborníků jistá. Ohrožení bezpečnosti nicméně představují rakety krátkého doletu, které by mohly zasáhnout Jižní Koreu a většinu Japonska. I ty KLDR v pondělí znovu otestovala.
Podle odporníků z institutu Jane´s Defence by mohli Severokorejci během hodiny vystřelit na 500.000 střel do oblasti Soulu, kde žije asi polovina ze 49 milionů obyvatel Jižní Koreje.
Základní otázky o jaderném programu KLDR
Kdy provedla KLDR první jadernou zkoušku?
První test jaderné bomby provedla KLDR 9. října 2006, podle řady expertů ale nebyl příliš úspěšný. Zřejmě bylo testováno relativně málo účinné zařízení, aby bylo možné kontrolovat explozi. KLDR se podle čínských odborníků snažila odpálit bombu o síle čtyř kilotun, ale dosáhla výbuchu o síle pouze jedné kilotuny TNT.
Kde se nachází jaderná zařízení?
Hlavní jaderný komplex se nachází v Jongbjonu, ležícím asi 100 kilometrů severně od Pchjongjangu. K výrobě jaderného paliva zde může být využíván pětimegawattový reaktor a továrna na výrobu plutonia. V případě plné funkčnosti může údajně vyrobit palivo pro jednu bombu ročně.
Jaká je kapacita jaderného programu KLDR?
Podle odhadů odborníků KLDR údajně vyrobila plutonium pro šest až osm atomových bomb. Předpokládá se, že by mohla v budoucnu zvýšit své zásoby plutonia natolik, že by vyrobila dalších až 17 bomb.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist