KLDR se nepodařilo vynést na oběžnou dráhu raketu, kterou odpálila v noci na neděli a letěla přes Japonsko. Informovala o tom americká armáda a dementovala tím informace severokorejské agentury KNCA, podle níž byla družice na dráze už ráno po čtvrté hodině.
Pchjongjang ještě před testem tvrdil, že vynese na oběžnou dráhu komunikační satelit, ale japonská, jihokorejská a americká rozvědka ho podezíraly, že avizované vyslání družice na orbitu je jen zástěrkou pro test rakety dlouhého doletu Tepodong-2.
Podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap, kterou cituje agentura AFP, ale raketa skutečně nese družici, jak KLDR uváděla.
Obamův klíčový projev s Prahou za zády: Vytvořme svět bez jaderných zbraní - čtěte ZDE
Severní Korea se chystá "vypustit satelit". Ale Západ se bojí rakety - čtěte ZDE
KLDR prohlásila, že vynesení družice nebude pro nikoho problém. Satelit je podle její tiskové agentury KCNA na oběžné dráze od 4:29 hodin SELČ. "Vědci a technici ve shodě se státním dlouhodobým plánem zkoumání vesmíru úspěšně umístili experimentální komunikační satelit Kwangmjongsong-2 na oběžnou dráhu s pomocí třístupňové nosné rakety Unha-2," uvádí se v prohlášení agentury.
Obama: jasné porušení pravidel
Na test rakety nedlouho po událostech reagoval americký prezident Barack Obama během svého pražského vystoupení. Označil ho za jasné porušení pravidel a krok, kterým se KLDR ještě více izolovala od mezinárodního společenství. Použil slovo "provokace" i jasné potvrzení toho, že hrozba stále existuje stejně jako státy, které vyvíjejí jaderné zbraně.
Americký prezident dodal, že KLDR musí přestat usilovat o získání zbraní hromadného ničení, pokud chce dosáhnout uznání v rámci mezinárodního společenství. USA budou podle jeho slov dále usilovat o denuklearizaci Korejského poloostrova prostřednictvím šestistranných rozhovorů.
Obama také ještě nad ránem Severní Koreu vyzval, aby se zdržela dalších "provokativních akcí". "Tímto provokativním činem Severní Korea ignorovala své mezinárodní závazky, odmítla jasné výzvy ke zdrženlivosti a dále se izolovala od společenství národů," uvedl Obama v prohlášení. "Vypuštění (rakety) jen odhaluje naléhavost agendy, o níž budu dnes mluvit," dodal prezident.
OSN nabádá k dalším jednáním
Také generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyjádřil politování nad tím, že KLDR navzdory výzvám celého světa raketu odpálila. Vyzval Pchjongjang, aby se řídil dosavadními rezolucemi RB OSN a aby se znovu zapojil do šestistranných jednání o svém jaderném programu. Účastníky těchto často přerušovaných rozhovorů jsou kromě obou korejských států USA, Čína, Japonsko a Rusko.
Soul prý na severokorejské provokace zareaguje rozhodně. Jižní Korea uvedla do pohotovosti 680.000 vojáků, ti mají řešit případné provokace na hranici obou zemí.
Rusko vyzývá ke klidu a teprve zvažuje, jestli KLDR skutečně porušila dosavadní rezoluce RB OSN. Moskva nabádá ke zdrženlivosti a varovala před unáhlenou reakcí, která by vystupňovala napětí na Korejském poloostrově.
Ke zdrženlivosti vyzvala také Čína, která je cenným spojencem Severní Koreje v Radě bezpečnosti OSN. Očekává se od ní, že bude vetovat případné snahy o zpřísnění sankcí. Podobný postoj se očekává od Ruska.
Předsednictví Evropské unii v nedělním prohlášení krok KLDR označilo za porušení rezoluce číslo 1718
Japonsko: žádné škody
Severní Korea předem informovala mezinárodní úřady, že plánuje odpálení rakety v období mezi sobotou a středou, aby na oběžnou dráhu kolem Země vynesla komunikační satelit. Zveřejnila také plánovanou trasu rakety, která ji měla zavést nad severní Japonsko. Podle oznámení z Tokia střela skutečně přes tuto oblast přeletěla a odhodila první nosné stupně do Japonského moře a do Pacifiku. Japonská vláda oznámila, že přelet nezpůsobil žádné škody a japonská armáda se nepokusila raketu sestřelit.
KLDR se chystá testovat další rakety, USA zvažují reakci - čtěte ZDE
Japonci mobilizují armádu. Straší je severokorejská raketa - čtěte ZDE
Japonsko požádalo o svolání mimořádné Rady bezpečnosti OSN. Žádost už schválilo Mexiko, které patnáctičlenné radě tento měsíc předsedá. "Obdrželi jsme oficiální písemnou žádost, bude se jednat," řekl mluvčí mexické mise Marco Morales. Rada se sejde ve 21:00.
"Střela odpálená dnes ze Severní Koreje zřejmě přeletěla (přes nás) k Pacifiku," uvedl v prohlášení úřad japonského premiéra. Odpálení rakety nicméně označil za "krajně politováníhodné". Úřad jihokorejského prezidenta chystá k severokorejskému testu rakety prohlášení na 05:00 SELČ, oznámila místní televize.
Varování nezabrala
Spojené státy, Japonsko, Jižní Korea a další země KLDR podezíraly, že chystá test rakety, která je schopná zasáhnout až Aljašku. Představitelé těchto zemí Pchjongjang opakovaně vyzvali, aby od plánovaného testu upustil. KLDR kontrovala tvrzením, že má plné právo na vědecký výzkum, v jehož rámci údajný satelit vypouští.
Raketu Tepodong-2, která má odhadovaný dolet zhruba 6700 kilometrů, zatím KLDR vyzkoušela jen jednou - v roce 2006 ale střela letěla jen 40 vteřin a poté vybuchla.
Americký prezident Barack Obama už v pátek KLDR vyzval, aby od odpálení rakety ustoupila. Test označil za provokativní a varoval, že USA "podniknou odpovídající kroky, aby daly Severní Koreji najevo, že nemůže beztrestně ohrožovat bezpečnost jiných zemí".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist