Bývalý prezident Jižní Koreje Ro Mu-hjon v sobotu s největší pravděpodobností spáchal sebevraždu. Podle jihokorejských médií skočil do rokle během vycházky do hor nedaleko svého domu na jihovýchodě země. Podle stanice BBC zanechal krátký dopis na rozloučenou.

Důvodem jeho činu byl zřejmě korupční skandál, kvůli němuž byl Ro v poslední době vyšetřován. Policie nicméně bude nadále vyšetřovat okolnosti Roovy smrti a prověřovat, zda nešlo o nešťastnou náhodu.

První sebevražda u takto postavené osoby v moderních dějinách země Jižní Koreu šokovala. Jihokorejci se shromáždili u televizních obrazovek na hlavním nádraží i v jiných částech metropole.

"Je to neuvěřitelná a velmi smutná událost," řekl současný prezident I Mjong-bak.

Omluva za korupci

Bývalý jihokorejský prezident Roh Moo-hyunDvaašedesátiletý Ro podle svého bývalého mluvčího Moon-Jae-ina označil v dopise svůj život za "těžký" a omluvil se za to, že "způsobil bolest příliš mnoha lidem". 

Ro zastával prezidentský úřad v letech 2003 až 2008 a jeho funkční období je popisováno jako permanentní jízda po horské dráze mezi úspěchy a skandály.

Vyšetřovatelé se stále zabývají jeho údajnou úplatkářskou kauzou. Ro měl údajně převzít prostřednictvím členů své rodiny a spolupracovníků od jistého podnikatele více než šest milionů dolarů.

Politik sice obvinění popřel, kvůli podílu své rodiny na skandálu se však obyvatelům země minulý měsíc veřejně omluvil.

 

Vizitka Ro Mu-hjona

- Do prezidentského úřadu byl zvolen v prosinci 2002, funkci začal vykonávat od února následujícího roku. V březnu 2004 jej parlament sesadil za to, že v kampani před blížícími se volbami nepokrytě podporoval jemu spřízněnou stranu. Jednalo se o bezprecedentní případ v historii země. Ústavní soud ale za několik měsíců toto rozhodnutí zrušil a Ro převzal moc zpět. Prezidentem zůstal do února 2008.

- Byl považován za liberálního politika a reformátora. Za někdejšího vojenského režimu hájil perzekvované studenty a odboráře. Jako prezident pak zastával "sluneční politiku" vůči Severní Koreji - věřil, že dialogem podepřeným diplomatickou a ekonomickou pomocí je možné přesvědčit severního souseda, aby upustil od jaderného programu. Většinu své vlády Ro zasvětil sbližování obou korejských států.

- Sám sebe považoval za mírotvorce, jeho vzorem byl americký prezident Abraham Lincoln a USA měl za klíčového spojence.

- V současnosti byl exprezident vyšetřován v souvislosti s korupčním skandálem a úplatky. Podle policie měl údajně převzít prostřednictvím členů své rodiny a spolupracovníků od jistého podnikatele více než šest milionů dolarů. Ro tato obvinění ale popřel.

- Do politiky vstoupil v roce 1988, kdy byl poprvé zvolen do parlamentu. V zákonodárném sboru tehdy zastupoval opozici a město Pusan. V dalších volbách v letech 1992, 1995 ani 2000 už svůj mandát neobhájil. Neúspěšný byl i v boji o křeslo starosty Pusanu.

- Ro se narodil 6. srpna 1946 v zemědělské rodině ve vesnici Kimhe v Kjongsangské jižní provincii (Kjongsang namdo). Studium zahájil na Pusanské obchodní vyšší škole v roce 1966, pro nedostatek peněz ale studium přerušil a vzdělával se sám. Státní zkoušky složil v roce 1975.

- Poté pracoval jako právník u oblastního soudu v Tedžonu. Jeho právnická licence mu byla na čas pozastavena poté, co obhajoval účastníky nezákonné protestní akce. Jednou byl také zatčen.

- Od roku 2000 byl členem výkonné rady vládní Demokratické strany tisíciletí (MDP). Od srpna téhož roku do března 2001 pak Ro vedl ministerstvo rybolovu.

- Kvůli své drobné postavě, ale zároveň i odolnosti a tvrdosti, byl Ro již za studentských let přezdíván "kamenná fazole".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist