Začátek kampaně do evropského parlamentu v Česku poznamenal pád vlády Mirka Topolánka. Teď má na triku další "zaškobrtnutí", píše BBC o České republice. Ani evropská média totiž nenechala bez povšimnutí volební spot Národní strany, který nabízí "konečné řešení cikánské otázky".

BBC zmiňuje, že klip už nechal z televizních obrazovek stáhnout ředitel ČT Jiří Janeček a úřednická vláda uvažuje o zrušení Národní strany, která si nechala spot vyrobit. Server britské zpravodajské televize v té souvislosti podotýká, že ministr Topolánkovy vlády Ivan Langer se loni podobně pokusil zrušit krajně pravicovou Dělnickou stranu, ale neuspěl.

Česko na mušce

Na závěr příspěvku BBC také dodává, že i přes opatření televize a vlády je romská otázka v Česku stále ožehavé téma. "Romové, z nichž mnozí žijí v bídě, si dlouhodobě stěžují, že čelí v České republice diskriminaci," uvádí BBC.

Britské médium si v poslední době všímá podobně jako jeho evropští kolegové stále častěji. Může za to nepochybně fakt, že Česko až do konce června předseda Evropské unii. V jeho čele navíc stojí osoba, které kvůli jejími odmítavému postoji k Lisabonu neřeknou jinak než euroskeptik.

Z toho, jak BBC popisuje Česko v době kampaně před volbami do evropského parlamentu, se zdá, že zatím postavila jeho profil (najdete ZDE) na třech hlavních pilířích - pádu Topolánkovy vlády po uplynutí poloviny předsednictví, prezidentu Václavu Klausovi a jeho jasném NE Lisabonu a posledním incidentu s krajně pravicovou stranou.

Související