Ruský prezident Dmitrij Medveděv doufá, že při prvním setkání s jeho americkým protějškem Barackem Obamou přijde na přetřes záměr USA vybudovat ve střední Evropě systém protiraketové obrany. S nadějí také očekává "tvůrčí a partnerský" přístup nové americké vlády k této otázce.

Moskva od USA očekává více partnerský postoj

"Věřím, že nový kabinet Spojených států zaujme k tomuto problému více tvůrčí a více partnerský postoj," řekl podle nedělní zprávy agentury ITAR-TASS Medveděv v rozhovoru se španělskými novináři.

"Od našich amerických kolegů jsme už signály tohoto druhu dostali. Pevně doufám, že se tyto náznaky změní v konkrétní návrh," prohlásil Medveděv.

Umístění amerického protiraketového radaru v Česku a protiraketových střel v Polsku podle Medveděvova názoru není "ve formátu, v jakém bylo navrženo, aktuální".

"Navíc v nás vyvolává zlost, pocit, že tento záměr je - pokud ne přímo tak nepřímo - namířen proti Rusku," uvedl ruský vůdce. "Rusku se to samozřejmě nelíbí, to je naprosto jasné," dodal.

Čtěte také

Vzájemné volání po oteplení vztahů

Moskva proti záměru Washingtonu umístit ve střední Evropě protiraketovou obranu od počátku protestuje a odmítá americké argumenty, že štít má chránit USA a jejich evropské spojence před případným úderem z nepřátelsky naladěných států jako Írán či Severní Korea.

Medveděv a Obama se podle zdrojů z Bílého domu a z Kremlu telefonicky koncem ledna shodli na tom, že roztržku ve vztazích mezi Spojenými státy a Ruskem je třeba ukončit.

Podle Bílého domu zastávají oba prezidenti shodný názor, že jako vůdci z generace, která přišla po studené válce, mají jedinečnou šanci vytvořit zcela odlišný typ vztahů mezi oběma zeměmi. Obdobně se k rozhovoru vyjádřil i Kreml. Obama s Medveděvem se podle něj shodli, že je třeba "udělat cokoli, co je v jejich moci, aby obnovili rusko-americké vztahy k jejich plnému potenciálu".

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov 27. ledna uvedl, že prezidenti Ruska a USA povedou dvoustranná jednání na okraj summitu skupiny 20 největších ekonomik světa (G20) počátkem dubna v Londýně.