Náměstek americké ministryně zahraničí William Burns při návštěvě Moskvy prohlásil: "Pokud jde o administrativu prezidenta Baracka Obamy, Spojené státy jsou zcela otevřeny možnostem nových forem spolupráce v oblasti protiraketové obrany."

USA přitom podle Burnse "budou pokračovat v konzultacích s partnery v Česku a Polsku". Burns ale neřekl podrobněji, o jaké formy spolupráce v rámci protiraketové obrany by se mohlo jednat, ale svými výroky šel podle komentátorů zřejmě dál než předchozí návrhy Spojených států zaměřené na zmírnění ruských obav.

Čtěte také:


Washington ještě za předchozího prezidenta George Bushe uzavřel s Prahou a Varšavou dohody o vybudování protiraketového radaru v Brdech a umístění desítky protiraketových střel v Polsku. Objekty v Česku a v Polsku by podle Američanů měly chránit USA a jejich spojence před úderem z rizikových zemí, jako je Írán. Příslušné dohody však dosud nebyly ratifikovány.

Moskva od počátku odmítala americkou protiraketovou základnu v Evropě jako bezprostřední ohrožení ruské bezpečnosti. Pohrozila i odvetnými opatřeními, jako by bylo rozmístění raket Iskander u Kaliningradu na západě země.