On-line reportáž
Dobré ráno, Spojené státy americké se probudily do volebního dne 4. listopadu. Poslední kroky na cestě k novému muži v Bílém domě budeme pro vás na serveru iHNed.cz sledovat živě v tomto on-line přenosu, a to i v noci z úterý na středu. Veškeré podrobnosti najdete také v našem speciálu Boj o Bílý dům.
Demokratický kandidát na prezidenta Spojených států Barack Obama si už zapsal první vítězství v dnešních volbách. V obci Dixville Notch ve státě New Hampshire (ČTĚTE ZDE) se tradičně volební místnost otevřela o půlnoci místního času (6:00 SEČ) a Obama zde obdržel 15 hlasů, zatímco jeho republikánský protivník John McCain pouze šest.
Dobré znamení pro Obamu - před čtyřmi lety zvítězil v obci Dixville Notch současný prezident George Bush. Teď už jen zjistit, co si myslí zbytek USA.
Současně se otevřela volební místnost i v další newhampshireské vesničce Hart's Location. Také v ní vyhrál Barack Obama. Obě obce mají dohromady 120 obyvatel.
Naplno americké volby propuknou kolem poledne a odpoledne středoevropského času: na východním pobřeží USA se volební místnosti otevřou mezi 11:00 a 13:00, podle časových pásem se bude zbytek Spojených států přidávat mezi 14:00 a 16:00 SEČ a jako poslední se k hlasování připojí v 17:00 SEČ Aljaška a o hodinu později Havaj.
První volební místnosti se uzavřou v Indianě a v Kentucky o dnešní půlnoci SEČ. Nejpozději hlasování skončí na Aleutských ostrovech na Aljašce ve středu v 07:00 SEČ. Předpokládá se, že jméno nového prezidenta bychom měli znát během středy. I když památný souboj George Bush - Al Gore zůstává podle zámořských komentátorů mementem...
Barack Obama v úterý oznámil, že zemřela jeho babička. Šestaomsedátiletá Madelyn Dunhamová, kvůli níž Obama před necelým týdnem přerušil na krátko volební kampaň, zemřela na rakovinu. Ve společném prohlášení Obamy a jeho sestry se uvádí, že Madelyn Dunhamová zemřela pokojně.
"Byla pilířem naší rodiny, byla to osobnost, která nás povzbuzovala a umožnila nám se realizovat," uvádějí sourozenci Obamovi v textu. Dunhamová se podílela na výchově Baracka Obamy od jeho deseti let, když jeho matka pracovala v Indonésii. Obama podnikl za těžce nemocnou babičkou před deseti dny dlouhou cestu na Havaj a přerušil kvůli tomu na den a půl předvolební kampaň, což někteří analytici označili za riskantní. Obama tehdy v rozhovoru pro televizní stanici CBS uvedl, že nechce v životě udělat dvakrát tutéž chybu. Před 13 lety mu totiž na rakovinu zemřela jeho matka Ann Dunhamová a Obama se s ní nestihl rozloučit. Dunhamová sledovala Obamovu prezidentskou kampaň s velkým zájmem.
...
Američtí voliči při hlasování v prezidentském klání nevolí jen novou hlavu státu, čeká je i 153 místních voleb a referend. Voliči mimo jiné určí osud návrhů na zrušení daně z příjmu pro fyzické osoby (Massachusetts), zákaz sňatků osob stejného pohlaví (Kalifornie, Florida a Arizona) nebo zvětšení klecí a výběhů pro domácí zvířata (Kalifornie). Více čtěte ZDE
John McCain ukončil svou předvolební kampaň mítinkem v arizonském Prescottu.
...
Vítěz voleb bude mít podle profesora Michiganské univerzity Jana Švejnara velké problémy s realizací svých ekonomických plánů. Finanční a ekonomická krize a hrozící hospodářská recese příštímu prezidentovi zmenší manévrovací prostor natolik, že nakonec z jeho programu zbude mnohem méně, než plánuje, řekl Švejnar ČTK.
"Nebude co utrácet, nebude možnost tolik snižovat daně, jak oba dva plánují, ačkoli každý někde jinde. Takže nakonec nebude ten rozdíl mezi Obamou a McCainem příliš velký," domnívá se Švejnar. Ten vidí volební den jako velkou zkoušku, zda skutečně není rasový původ kandidátů pro americké voliče významný.
Podle Švejnara Američané na černého prezidenta připraveni jsou, volební noc ale může být hodně dramatická. Samotný Švejnar, který se letos neúspěšně ucházel o post českého prezidenta, volit bude, svou volbu však neprozradil.
Kampaň obou kandidátů probíhala do posledních chvil před volbami. "Mám pro vás jen jedno slovo: zítra. Po dekádách zlomené politiky, osmi letech zmařených nadějí a 21 měsících kampaně jsme už jen necelý den od změny, " řekl Obama podle stanice CNN na svém posledním setkání s voliči. McCain se loučil se svými příznivci v arizonském Prescottu na schodech soudní budovy, kde v roce 1964 oznámil svou prezidentskou kandidaturu jeho velký vzor Barry Goldwater. "Zbývá den do chvíle, kdy povedeme Ameriku novým směrem," řekl McCain.
V posledních hodinách před volebním dnem přichází nevyhnutelně nápor špinavých triků - matoucích e-mailů, zneklidňujících telefonátů a pomlouvačných pamfletů zastrčených v noci pod dveře. Jejich záměrem je téměř vždy odradit lidi od hlasování nebo je zmást, obvykle s pomocí zastrašování či dezinformace. Ovšem letos, kdy v průzkumech vede prezidentský kandidát tmavé pleti, má část těchto triků nepopiratelně rasistický nádech.
Na převážně afro-amerických předměstích Filadelfie se například objevily letáky, které varují voliče, že mohou být ve volební místnosti zatčeni, pokud mají nezaplacené pokuty za špatné parkování nebo byli za něco odsouzeni.
Ve Virginii se o víkendu vyrojily falešné letáky s autenticky vypadajícím úředním razítkem, na kterých stojí, že kvůli očekávané vysoké volební účasti se úřady rozhodly uspořádat dvojí volby: v úterý se hlasuje pro republikány, ve středu pro demokraty.
V Novém Mexiku dvě ženy hispánského původu podaly žalobu, v níž tvrdí, že je zastrašoval soukromý vyšetřovatel pracující pro republikánského právníka. Detektiv údajně přišel do jejich domů a vyhrožoval jim, že na ně poštve imigrační úřady, přestože jsou obě americkými občankami.
"Zpochybňoval její postavení, tvrdil, že musí vidět její doklady a ověřit, zda je americká občanka a oprávněná volička, naprosto ji vyděsil," říká Guadalupe Bojorquezová o návštěvě detektiva u své sedmašedesátileté matky Dory Escobedové, která mluví jen španělsky.
Připomínáme, že noční sčítání hlasů můžete sledovat živě na serveru iHNed.cz. Podívejte se také na speciál Boj o bílý dům, kde je připravena interaktivní mapa všech států.
Hospodářské noviny a server iHNed.cz mají přímo v USA nejen svého stálého zpravodaje Daniela Anýže, ale mimořádně také Jindřicha Šídla, který bloguje o svých amerických zážitcích:
Live from New York, Part I: Proč nás Američani tak nesnášejí?
Live from N.Y., Part II: Obama to má jisté. Nechce být starosta
O své názory na volební dění se v rubrice Blogy dělí také další autoři: Jan Macháček, Ondřej Schneider či Eric Durban.
Lynn Gattisová ukazuje transparenty vyrobené rodinou Schultzových, příznivci republikánské kandidátky na viceprezidenta Sarah Palinovou. Ta má v aljašském městě Wasilla, kde dříve byla starostkou, neformální fanouškovskou základnu. Město je v úterý zaplaveno transparenty na podporu republikánských kandidátů.
Způsob hlasování se liší napříč státy: od obyčejného vhození lístků přes hlasovací stroje staré několik desetiletí až po nejnovější způsoby elektronické volby. V klíčových státech, jako jsou Pensylvánie nebo Colorado (a další), používají staré mechanické hlasovací stroje ze šedesátých let, které se postaraly o zmatek v roce 2000 na Floridě.
O technologii rozhodují jednotlivé státy nebo okresy, takže se mohou dramaticky lišit způsoby sčítání a ověřování hlasů v případě těsných výsledků.
Více informací a fotogalerii najdete ZDE
Dnešních voleb by se podle analytiků mohlo zúčastnit nejvíce voličů od 60. let minulého století. Štáby obou hlavních kandidátů odhadují, že hlas odevzdá kolem 130 milionů lidí.
Aktivisté se obávají, že na některých místech nebude dostatek volebních přístrojů, a někteří lidé proto odvolit nestihnou, nebo je odradí dlouhé fronty.
Další zajímavost na téma rasový podtext voleb: Národní sdružení pro povznesení barevného obyvatelstva u soudu požadovalo, aby úřady ve státě Virginia zajistily více volebních přístrojů v okrscích s vysokým podílem černošských voličů, kde se dnes očekává nebývale vysoká účast.
Soudce to odmítl, stejně tak nesouhlasil s prodlouženou otvírací dobou volebních místností. Možnost odevzdat svůj hlas dostanou lidé, kteří budou stát ve frontě před 19:00 místního času.
Volby jsou v plném proudu. Několik dalších informací k časovému harmonogramu:
O půlnoci SEČ se uzavřou volební místnosti ve větší části Indiany a Kentucky. V 1:00 skončí hlasování ve zbývajících částech těchto států, v Georgii, v Jižní Karolíně, ve Vermontu a ve Virginii.
V 1:30 SEČ se zavírají místnosti ve dvou klíčových státech: v Ohiu a v Severní Karolíně, o půl hodiny později končí hlasování ve federálním distriktu (D.C.) a v 15 státech včetně Illinois a Delawaru, domovských státech Obamy a jeho viceprezidentského kandidáta Joea Bidena.
Ve 3:00 SEČ se uzavřou místnosti v dalších 14 státech, včetně McCainovy domovské Arizony. V tuto chvíli už může teoreticky jeden z kandidátů získat 270 volitelů potřebných pro zisk prezidentského úřadu.
Ve 4:00 SEČ skončí hlasování v posledních nerozhodnutých státech a o hodinu později na západním pobřeží. V 7:00 se uzavírají poslední volební místnosti na Aljašce.
Jedním z předvolebních argumentů Johna McCaina je varování, že v případě vítězství jeho soupeře Baracka Obamy by se veškerá moc ve Washingtonu ocitla monopolně v rukou demokratů.
Ti totiž už v předchozích doplňovacích volbách v roce 2006 získali většinu v obou komorách Kongresu. V dnešních volbách jde pak jedině o to, jak dalece demokraté svoji převahu v Kongresu posílí.
"Republikáni jsou na tom tak špatně, že kdyby to byla značka psího žrádla, tak si ji nekoupím," zhodnotil před časem jeden z republikánských kongresmanů akcie vlastní strany.
Poprvé od roku 1976, kdy vyhrál demokrat Jimmy Carter, by se dokonce mohlo stát, že demokraté získají ve stočlenném Senátu dostatečnou většinu (60 křesel), aby přehlasovali obstrukce opozice, takzvaný filibuster, a schválili prakticky všechno, co by chtěli.
Od pěti hodin ráno místního času (11:00 SEČ) se hlasuje i ve státu Vermont na severovýchodě USA. Ve většině států na východním pobřeží hlasování začne mezi 12:00 a 13:00 SEČ.
Když se novináři před úterní schůzkou ministrů financí EU zeptali politiků, komu přejí vítězství v amerických volbách, dostali jednoznačnou odpověď. "Obama!" vykřikli se smíchem německý ministr financí Peer Steinbrück i jeho nizozemský protějšek Wouter Bos. Mimoděk tak potvrzují výsledek výzkumu organizace Harric Interactive, podle něhož obyvatelé pěti největších evropských zemí bezvýhradně podporují Baracka Obamu.
Britský premiér Gordon Brown se na stejné téma podle agentury Reuters odmítl vyjádřit. "Ať už volby dopadnou jakkoli, předcházející kampaň se zapsala do historie. Mezi kandidáty byly ženy, jeden z uchazečů o post prezidenta je černoch. Rozhodnutí je ovšem na americkém lidu," řekl Brown televizi Al-Arabiya během své probíhající cesty po Blízkém východě.
Podle francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera EU připravila dopis příštímu prezidentovi USA, ve kterém žádá o větší vstřícnost vůči unii a její roli v řešení světových problémů.
Zatímco boj o prezidentské křeslo vrcholí, v keňském Nairobi měl premiéru muzikál Obama. Jeho tématem je výzva, jaké první černý kandidát na post prezidenta USA čelí.
70 000 lidí v městském parku, další milion v ulicích. Tak má podle německého magazínu Spiegel vypadat open-air party v Chicagu, na které má Obama oslavovat v případě svého vítězství a pronést historický projev po završení dvouleté cesty do Bílého domu.
Policie je připravena na nejhorší - pokud se totiž Obamovi nepodaří vyhrát, mohla by se obří party změnit v násilné nepokoje.
Zatímco republikán John McCain v dnešních volbách bojuje, kanadská zpěvačka Celine Dionová se už vzdala. Svůj na úterý plánovaný koncert v Chicagu pro 20 000 lidí narychlo odvolala. Údajně kvůli nachlazení.
Kdo se chce zúčastnit možné oslavy prvního černošského prezidenta, nejspíš se dostal k některému z 65 000 lístků, které coby pozvánky rozdala demokratická strana. Na serveru ebay.com se ceny takových vstupenek pohybovaly kolem 1 000 dolarů...
Americká ambasáda v Praze dnes pořádá večírek pro zvané hosty. Vzhledem k tomu, že v 19 hodin ještě ani zdaleka nebudou známy odhady výsledků, bude se nejspíš jednat jen o symbolické posezení.
Dvojice amerických astronautů na Mezinárodní vesmírné stanici ISS už své hlasy odevzdala. Michael Fincke a Greg Chamitoff volili ve výšce 350 kilometrů nad Zemí už v pondělí.
Následně v televizní zdravici vyzvali Američany, aby šli k volbám. "Když jsme to zvládli my, tak můžete i vy," prohlásili v poselství pro televizi NASA TV, které je k vidění také na serveru Youtube.
Prezidentských voleb se astronaut zúčastnil už v roce 2004, kdy svůj hlas odevzdal Leroy Chiao. Umožnil to deset let starý zákon státu Texas, pamatující na skutečnost, že i lidé ve vesmíru mají právo na svobodné a více méně tajné volby. Činí tak prostřednictvím speciálního elektronického formuláře, login a heslo obdrželi e-mailem.
Pokud někdo dosud pochyboval, že volební den D je v plném proudu, teď už nemůže. Zpravodajská stanice CNN zahájila speciální vysílání "Election Day".
Server iHNed.cz má "Election Day" už od úterního rána a vytrvá až do středečního dopoledne. On-line přenos a další materiály i nadále najdete na homepage i ve speciálu Boj o Bílý dům.
Další evropský hlas pro Baracka Obamu podle agentury Reuters zní z Lucemburska. "Kdybych byl Američanem, volil bych Obamu," řekl premiér a vysoký evropský představitel Jean-Claude Juncker.
Hlásí se ke slovu další blogeři. Ekonom Ondřej Schneider rozebírá ekonomický program budoucího prezidenta, Irena Zemanová si všímá různých prvenství letošních voleb a Michal Semín rozvíjí myšlenku, proč se o dnešním dni hovoří jako o souboji Coca Coly s Pepsi Colou.
Dvojice místních komiků předvádí americké prezidentské volby v keňském Kisumu. Země, odkud pochází Obamova rodina, se připravuje na obrovské oslavy pro případ, že demokratický kandidát zvítězí jak napovídá většina odhadů.
...
Fronty na sto a jeden způsob - momentky z volebních místností po celých USA
Fronty před volebními místnostmi se začaly tvořit už brzy ráno. Ve městě Woodbridge ve Virginii stálo v okamžiku otevření volební místnosti v 6:00 místního času (12:00 SEČ) ve frontě už na 200 lidí, další kroužili kolem v autech a hledali místo k zaparkování.
Někteří z voličů dorazili na místo dokonce dvě a půl hodiny před zahájením hlasování. Jednadvacetiletá Cybil Archiboldová, pro kterou to jsou první volby, v nichž hlasuje, dokonce dorazila přímo z večerního Obamova mítinku z nedalekého Manassasu.
Tentokrát nebyl jistotou ani obvyklý způsob, jak se frontám vyhnout - předčasné hlasování. Na Floridě a v Georgii totiž museli ve frontách stát i předčasně hlasující.
Zejména volební štáb demokratického kandidáta Baracka Obamy si pochvaluje poslední prognózy, podle kterých by mohlo k volbám dorazit až 130 milionů voličů. To by znamenalo 64 procent voličů, tedy více než při předchozích volbách v letech 2000 a 2004, kdy uspěl George W. Bush.
Návaly lidí ve volebních místnostech ale mohou mít i svou odvrácenou stránku - dlouhé čekání může část voličů odradit. Podle studie Demokratické strany před čtyřmi lety vzdalo hlasování v Ohiu kvůli frontám 129 000 lidí.
Tento snímek z Nového Mexika nebyl pořízen na mítinku demokratů.
Z údajů, které dnes zveřejnila agentura AP, vyplývá, že kandidát demokratů Barack Obama od 15. října obdržel příspěvky ve výši 641,5 milionu dolarů, jeho republikánský rival John McCain 358 milionů.
Obama od té doby utratil 564 milionů, z toho největší část, 240 milionů, spolkla reklama v médiích. Volební tým Johna McCaina do prezentace v médiích "nasypal" 116 milionů dolarů.
Cestovní výdaje Baracka Obamy a jeho spolupracovníků se vyšplhaly na částku 39,5 milionu dolarů. McCain a jeho lidé za létání a ježdění zaplatili jen asi poloviční sumu, 20 milionů dolarů.
V době od 15. října, kdy se kampaň blížila do "finiše", vypili "obamovci" v jednom řetězci kávu za 2200 dolarů, jinde si objednali pizzu za 900 dolarů a sendviče a bagely za 426 dolarů. Tým McCaina utratil za kávu 1810 dolarů, za pizzu 550 a za bagely 87 dolarů.
A když už jsme u předvolebních statistik: Nejvíce lidí přišlo na shromáždění Baracka Obamy. Nebylo to však na území Spojených států, nýbrž v Berlíně, kde demokratický kandidát promluvil před více než dvousettisícovým davem.
Evropští volební pozorovatelé se ohradili, že jim úřady brání v činnosti. Skupina vyslaná Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě momentálně pobývá na Floridě, úřady jim však zatím umožnily navštívit jedinou volební místnost. "To je zcela nepřijatelné, delegaci volebních pozorovatelů nelze nařizovat, které obvody má navštívit a které nikoli," řekl německý poslanec Patrick Meinhardt, který skupinu doprovází.
Kandidát na viceprezidenta Joseph Biden, tedy demokratický protějšek Sarah Palinové, odevzdal svůj hlas ve škole nedaleko Wilmingtonu, Delaware.
Nervozitu ve volebních místnostech nezpůsobuje jen obrovské množství čekajících lidí, ale místy také technické problémy a závady.
Z některých okrsků ve státě New Jersey jsou hlášeny problémy s hlasovacím zařízením, voliči proto dostali klasické papírové lístky. V Ohiu, kde problémy provázely minulé volby, se potýkají s běžnými technickými závadami na hlasovacích přístrojích.
Podle agentury AP se objevilo také typické selhání lidského faktoru. Ve Virginii se čekání voličům na jednom místě ještě o něco protáhlo, protože ředitelka místní knihovny, kde se hlasuje, zaspala.
Agentury i nadále chrlí snímky z Keni, kde se napjatě očekává výsledek amerických voleb. Záběry agentury Reuters byly pořízeny v obchodním centru Nyangoma Kogelo, asi 430 kilometrů západně od metropole Nairobi.
Volí se už téměř všude, jako poslední dva státy se zapojí Aljaška (17:00 SEČ) a Havaj (18:00 SEČ).
Interaktivní mapu USA a další podrobnosti k volebnímu dění najdete ve speciálu Boj o Bílý dům.
Podle mnohých příznivců Baracka Obamy jsou poslední předvolební průzkumy příliš optimistické. "Průzkumy nic neznamenají, rozhoduje se až po uzavření volebních místností," říká Leonor Ayalová z televizní stanice NBC.
New York Times dal v posledních dnech prostor hned několika psychoterapeutům, jejichž pacienti zažívají chorobný strach z Obamovy porážky. Trauma posledních dvou voleb, které demokraté navzdory optimistickým průzkumům prohráli, je všudypřítomné.

Zatímco agenturní snímky Baracka Obamy ve volební místnosti v Chicagu už obletěly svět, John McCain je zatím stále doma v arizonském Phoenixu. Vzhledem k časovému posunu se dostane k odevzdání hlasu později než jeho soupeř.
Americká média potvrzují informaci z dnešního odpoledne, že zhruba jedna třetina Američanů odevzdala své hlasy v předčasném termínu. Jelikož mezi nimi převládali demokraté, volební prognózy sestavované na základě odpovědí občanů odcházejících z volebních místností se mohou klonit k republikánům, i když skutečný výsledek může být jiný, upozornila televize Fox News.
Před unáhlenými závěry z volebních prognóz varoval i tým republikánského prezidentského kandidáta Johna McCaina.
Odborníci připomínají, že stejně nebezpečné může být přeceňování výsledků z předčasných voleb, jež některé státy mohou zveřejnit ještě před sečtením výsledků dnešních voleb. Tyto údaje by mohly poněkud pokřivit odhady zase ve prospěch demokratického prezidentského kandidáta Baracka Obamy.
Oba kandidáti nebudou na výsledky čekat nečinně. Obama se ještě chystá do státu Indiana, kde si zahraje basketbal, jak údajně dělal každý den volební kampaně, a poté bude agitovat ve městě Indianapolis. Sčítání hlasů bude sledovat v Chicagu.
McCain se dnes zastaví na mítincích v nerozhodnutých státech Nové Mexiko a Colorado. Poté se vrátí do Arizony, kde bude sledovat povolební vývoj.
John McCain s manželkou Cindy odevzdal svůj hlas v arizonském Phoenixu. Přišel tak k volbám jako poslední z kandidátů - Obama, Biden a Palinová už hlasovali.