Miliony voličů ve Spojených státech volí nejmocnějšího muže planety. Nástupce dosavadního republikánského prezidenta George Bushe v Bílém domě by měl být znám ve středu, pokud sčítání půjde hladce. První odhady výsledků přijdou z USA kolem půlnoci našeho času. Sledujte volební noc na iHNed.cz, připravujeme pro vás nepřetržité zpravodajství o volbách v USA.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:49
8:40

Dobré ráno, Spojené státy americké se probudily do volebního dne 4. listopadu. Poslední kroky na cestě k novému muži v Bílém domě budeme pro vás na serveru iHNed.cz sledovat živě v tomto on-line přenosu, a to i v noci z úterý na středu. Veškeré podrobnosti najdete také v našem speciálu Boj o Bílý dům.

08:52
8:45 Obama vítězí v první obci

Demokratický kandidát na prezidenta Spojených států Barack Obama si už zapsal první vítězství v dnešních volbách. V obci Dixville Notch ve státě New Hampshire (ČTĚTE ZDE) se tradičně volební místnost otevřela o půlnoci místního času (6:00 SEČ) a Obama zde obdržel 15 hlasů, zatímco jeho republikánský protivník John McCain pouze šest.

08:53
8:47 Nadějný start demokratů

Dobré znamení pro Obamu - před čtyřmi lety zvítězil v obci Dixville Notch současný prezident George Bush. Teď už jen zjistit, co si myslí zbytek USA.

08:54
8:51 Opět Obama

Současně se otevřela volební místnost i v další newhampshireské vesničce Hart's Location. Také v ní vyhrál Barack Obama. Obě obce mají dohromady 120 obyvatel.

08:55
8:55 Kdy se kde volí

Naplno americké volby propuknou kolem poledne a odpoledne středoevropského času: na východním pobřeží USA se volební místnosti otevřou mezi 11:00 a 13:00, podle časových pásem se bude zbytek Spojených států přidávat mezi 14:00 a 16:00 SEČ a jako poslední se k hlasování připojí v 17:00 SEČ Aljaška a o hodinu později Havaj.

09:08
9:08 A potom sčítání...

První volební místnosti se uzavřou v Indianě a v Kentucky o dnešní půlnoci SEČ. Nejpozději hlasování skončí na Aleutských ostrovech na Aljašce ve středu v 07:00 SEČ.  Předpokládá se, že jméno nového prezidenta bychom měli znát během středy. I když památný souboj George Bush - Al Gore zůstává podle zámořských komentátorů mementem...

09:14
9:14 Poslední preference nahrávají Obamovi
Obama podle posledního průzkumu preferencí vede nad McCainem v pěti z osmi států, které jsou klíčové pro výsledek dnešních prezidentských voleb. V celostátním měřítku má Obama náskok 11 procentních bodů. Vyplývá to ze závěrečného šetření Zogbyho institutu pro agenturu Reuters a zpravodajskou stanici C-SPAN.
09:15
9:15 Zemřela Obamova babička

 Barack Obama v úterý oznámil, že zemřela jeho babička. Šestaomsedátiletá Madelyn Dunhamová, kvůli níž Obama před necelým týdnem přerušil na krátko volební kampaň, zemřela na rakovinu. Ve společném prohlášení Obamy a jeho sestry se uvádí, že Madelyn Dunhamová zemřela pokojně.

"Byla pilířem naší rodiny, byla to osobnost, která nás povzbuzovala a umožnila nám se realizovat," uvádějí sourozenci Obamovi v textu. Dunhamová se podílela na výchově Baracka Obamy od jeho deseti let, když jeho matka pracovala v Indonésii. Obama podnikl za těžce nemocnou babičkou před deseti dny dlouhou cestu na Havaj a přerušil kvůli tomu na den a půl předvolební kampaň, což někteří analytici označili za riskantní. Obama tehdy v rozhovoru pro televizní stanici CBS uvedl, že nechce v životě udělat dvakrát tutéž chybu. Před 13 lety mu totiž na rakovinu zemřela jeho matka Ann Dunhamová a Obama se s ní nestihl rozloučit. Dunhamová sledovala Obamovu prezidentskou kampaň s velkým zájmem.

... 

09:16
9:16 Souběžně s volbami probíhají referenda

Američtí voliči při hlasování v prezidentském klání nevolí jen novou hlavu státu, čeká je i 153 místních voleb a referend. Voliči mimo jiné určí osud návrhů na zrušení daně z příjmu pro fyzické osoby (Massachusetts), zákaz sňatků osob stejného pohlaví (Kalifornie, Florida a Arizona) nebo zvětšení klecí a výběhů pro domácí zvířata (Kalifornie). Více čtěte ZDE

09:19
9:19
Sledujte také speciál serveru iHNed.cz Boj o Bílý dům - ZDE, na kterém bude on-line přenos amerického volebního dne pokračovat i v noci na středu SEČ.
09:28
9:28 Kampaň McCaina finišovala v Arizoně

John McCain ukončil svou předvolební kampaň mítinkem v arizonském Prescottu.

...   

09:36
9:36 Švejnar: Američané jsou na černocha v Bílém domě připraveni

Vítěz voleb bude mít podle profesora Michiganské univerzity Jana Švejnara velké problémy s realizací svých ekonomických plánů. Finanční a ekonomická krize a hrozící hospodářská recese příštímu prezidentovi zmenší manévrovací prostor natolik, že nakonec z jeho programu zbude mnohem méně, než plánuje, řekl Švejnar ČTK.

"Nebude co utrácet, nebude možnost tolik snižovat daně, jak oba dva plánují, ačkoli každý někde jinde. Takže nakonec nebude ten rozdíl mezi Obamou a McCainem příliš velký," domnívá se Švejnar. Ten vidí volební den jako velkou zkoušku, zda skutečně není rasový původ kandidátů pro americké voliče významný.

Podle Švejnara Američané na černého prezidenta připraveni jsou, volební noc ale může být hodně dramatická. Samotný Švejnar, který se letos neúspěšně ucházel o post českého prezidenta, volit bude, svou volbu však neprozradil.

09:36
9:36 Poslední slova kandidátů

Kampaň obou kandidátů probíhala do posledních chvil před volbami. "Mám pro vás jen jedno slovo: zítra. Po dekádách zlomené politiky, osmi letech zmařených nadějí a 21 měsících kampaně jsme už jen necelý den od změny, " řekl Obama podle stanice CNN na svém posledním setkání s voliči. McCain se loučil se svými příznivci v arizonském Prescottu na schodech soudní budovy, kde v roce 1964 oznámil svou prezidentskou kandidaturu jeho velký vzor Barry Goldwater. "Zbývá den do chvíle, kdy povedeme Ameriku novým směrem," řekl McCain.

 

09:50
9:50 Jaký bude muset být nový prezident?
Příští obyvatel Bílého domu bude potřebovat charizma J. F. Kennedyho, tvrdost Ronalda Reagana a tah F. D. Roosevelta, který vytáhl Spojené státy z krize a skrz nejničivější válku v dějinách lidstva dovedl na pozici světové mocnosti. Více čtěte v analýze Hospodářských novin ZDE
09:52
9:52 Špinavé triky tentokrát s rasistickým nádechem

V posledních hodinách před volebním dnem přichází nevyhnutelně nápor špinavých triků - matoucích e-mailů, zneklidňujících telefonátů a pomlouvačných pamfletů zastrčených v noci pod dveře. Jejich záměrem je téměř vždy odradit lidi od hlasování nebo je zmást, obvykle s pomocí zastrašování či dezinformace. Ovšem letos, kdy v průzkumech vede prezidentský kandidát tmavé pleti, má část těchto triků nepopiratelně rasistický nádech.

Na převážně afro-amerických předměstích Filadelfie se například objevily letáky, které varují voliče, že mohou být ve volební místnosti zatčeni, pokud mají nezaplacené pokuty za špatné parkování nebo byli za něco odsouzeni.

Ve Virginii se o víkendu vyrojily falešné letáky s autenticky vypadajícím úředním razítkem, na kterých stojí, že kvůli očekávané vysoké volební účasti se úřady rozhodly uspořádat dvojí volby: v úterý se hlasuje pro republikány, ve středu pro demokraty.

V Novém Mexiku dvě ženy hispánského původu podaly žalobu, v níž tvrdí, že je zastrašoval soukromý vyšetřovatel pracující pro republikánského právníka. Detektiv údajně přišel do jejich domů a vyhrožoval jim, že na ně poštve imigrační úřady, přestože jsou obě americkými občankami.

"Zpochybňoval její postavení, tvrdil, že musí vidět její doklady a ověřit, zda je americká občanka a oprávněná volička, naprosto ji vyděsil," říká Guadalupe Bojorquezová o návštěvě detektiva u své sedmašedesátileté matky Dory Escobedové, která mluví jen španělsky.

10:02
10:02 Statisíce nových voličů
Letošní volby vyvolávají mimořádný zájem a registruje se do nich vysoký počet lidí, kteří nikdy předtím nevolili.  Jen ve státě Ohio o voličskou registraci požádalo 600 000 nových voličů. Po celé zemi jsou mnozí z těchto "prvovolitelů" mladí a patří do tábora Obamových stoupenců. Mnozí z nich jsou také černošského a hispánského původu. Podle skupin amerických aktivistů jsou to právě tyto nově probuzené voličské vrstvy, které znervózňují republikány.
10:03
10:03 Interaktivní mapa na iHNed.cz

Připomínáme, že noční sčítání hlasů můžete sledovat živě na serveru iHNed.cz. Podívejte se také na speciál Boj o bílý dům, kde je připravena interaktivní mapa všech států.

10:08
10:08 Palinová: Jsem zdravá
Jen několik hodin před volbami, jako vůbec poslední kandidát, zveřejnila republikánka Sarah Palinová dokumentaci o svém zdraví. "Palinová je v excelentním zdravotním stavu. Nevíme o žádných potížích," uvedla její lékařka Cathy Baldwinová-Johnsonová, která se o Palinovou stará 17 let. Prezidentský kandidát republikánů John McCain už dříve zveřejnil 1100 stránkovou zdravotní dokumentaci ve snaze odpovědět na výhrady některých kritiků ke svému věku.
10:14
10:14 Jindřich Šídlo a další blogují o volbách

Hospodářské noviny a server iHNed.cz mají přímo v USA nejen svého stálého zpravodaje Daniela Anýže, ale mimořádně také Jindřicha Šídla, který bloguje o svých amerických zážitcích:

Live from New York, Part I: Proč nás Američani tak nesnášejí?

Live from N.Y., Part II: Obama to má jisté. Nechce být starosta

 

O své názory na volební dění se v rubrice Blogy dělí také další autoři: Jan Macháček, Ondřej Schneider či Eric Durban.

10:21
10:21 "Pitbullové za Palinovou"

Lynn Gattisová ukazuje transparenty vyrobené rodinou Schultzových, příznivci republikánské kandidátky na viceprezidenta Sarah Palinovou. Ta má v aljašském městě Wasilla, kde dříve byla starostkou, neformální fanouškovskou základnu. Město je v úterý zaplaveno transparenty na podporu republikánských kandidátů.

 

11:03
11:03 Podívejte se, jak se volí

Způsob hlasování se liší napříč státy: od obyčejného vhození lístků přes hlasovací stroje staré několik desetiletí až po nejnovější způsoby elektronické volby. V klíčových státech, jako jsou Pensylvánie nebo Colorado (a další), používají staré mechanické hlasovací stroje ze šedesátých let, které se postaraly o zmatek v roce 2000 na Floridě.

O technologii rozhodují jednotlivé státy nebo okresy, takže se mohou dramaticky lišit způsoby sčítání a ověřování hlasů v případě těsných výsledků.

Více informací a fotogalerii najdete ZDE

11:19
11:19 Čeká se rekord

Dnešních voleb by se podle analytiků mohlo zúčastnit nejvíce voličů od 60. let minulého století. Štáby obou hlavních kandidátů odhadují, že hlas odevzdá kolem 130 milionů lidí.

Aktivisté se obávají, že na některých místech nebude dostatek volebních přístrojů, a někteří lidé proto odvolit nestihnou, nebo je odradí dlouhé fronty.

11:21
11:20 Počet volebních přístrojů ve Virginii se nezvýšil

Další zajímavost na téma rasový podtext voleb: Národní sdružení pro povznesení barevného obyvatelstva u soudu požadovalo, aby úřady ve státě Virginia zajistily více volebních přístrojů v okrscích s vysokým podílem černošských voličů, kde se dnes očekává nebývale vysoká účast.

Soudce to odmítl, stejně tak nesouhlasil s prodlouženou otvírací dobou volebních místností. Možnost odevzdat svůj hlas dostanou lidé, kteří budou stát ve frontě před 19:00 místního času.

11:22
11:22 Kdy se zavírají volební místnosti

Volby jsou v plném proudu. Několik dalších informací k časovému harmonogramu:

O půlnoci SEČ se uzavřou volební místnosti ve větší části Indiany a Kentucky. V 1:00 skončí hlasování ve zbývajících částech těchto států, v Georgii, v Jižní Karolíně, ve Vermontu a ve Virginii.

V 1:30 SEČ se zavírají místnosti ve dvou klíčových státech: v Ohiu a v Severní Karolíně, o půl hodiny později končí hlasování ve federálním distriktu (D.C.) a v 15 státech včetně Illinois a Delawaru, domovských státech Obamy a jeho viceprezidentského kandidáta Joea Bidena.

Ve 3:00 SEČ se uzavřou místnosti v dalších 14 státech, včetně McCainovy domovské Arizony. V tuto chvíli už může teoreticky jeden z kandidátů získat 270 volitelů potřebných pro zisk prezidentského úřadu.

Ve 4:00 SEČ skončí hlasování v posledních nerozhodnutých státech a o hodinu později na západním pobřeží. V 7:00 se uzavírají poslední volební místnosti na Aljašce.

11:28
11:28 Vedlejší efekt voleb: pod republikány se třesou křesla v Kongresu

Jedním z předvolebních argumentů Johna McCaina je varování, že v případě vítězství jeho soupeře Baracka Obamy by se veškerá moc ve Washingtonu ocitla monopolně v rukou demokratů.

Ti totiž už v předchozích doplňovacích volbách v roce 2006 získali většinu v obou komorách Kongresu. V dnešních volbách jde pak jedině o to, jak dalece demokraté svoji převahu v Kongresu posílí.

"Republikáni jsou na tom tak špatně, že kdyby to byla značka psího žrádla, tak si ji nekoupím," zhodnotil před časem jeden z republikánských kongresmanů akcie vlastní strany.

Poprvé od roku 1976, kdy vyhrál demokrat Jimmy Carter, by se dokonce mohlo stát, že demokraté získají ve stočlenném Senátu dostatečnou většinu (60 křesel), aby přehlasovali obstrukce opozice, takzvaný filibuster, a schválili prakticky všechno, co by chtěli.

Podrobnosti čtěte ZDE

11:31
11:32 Už se volí i ve Vermontu

Od pěti hodin ráno místního času (11:00 SEČ) se hlasuje i ve státu Vermont na severovýchodě USA. Ve většině států na východním pobřeží hlasování začne mezi 12:00 a 13:00 SEČ.

11:34
11:34 Časová pásma a volby
Pokud si chcete připomenout, v jakém pořadí začínají volit další státy, podívejte se do speciálu Boj o bílý dům, kde je připravena interaktivní mapa USA.
11:40
11:40 Hlasy z Evropy: Obama, kam se podíváš

Když se novináři před úterní schůzkou ministrů financí EU zeptali politiků, komu přejí vítězství v amerických volbách, dostali jednoznačnou odpověď. "Obama!" vykřikli se smíchem německý ministr financí Peer Steinbrück i jeho nizozemský protějšek Wouter Bos. Mimoděk tak potvrzují výsledek výzkumu organizace Harric Interactive, podle něhož obyvatelé pěti největších evropských zemí bezvýhradně podporují Baracka Obamu.

11:48
11:47 EU: Příští prezident by k nám měl být vstřícnější

Britský premiér Gordon Brown se na stejné téma podle agentury Reuters odmítl vyjádřit. "Ať už volby dopadnou jakkoli, předcházející kampaň se zapsala do historie. Mezi kandidáty byly ženy, jeden z uchazečů o post prezidenta je černoch. Rozhodnutí je ovšem na americkém lidu," řekl Brown televizi Al-Arabiya během své probíhající cesty po Blízkém východě.

Podle francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera EU připravila dopis příštímu prezidentovi USA, ve kterém žádá o větší vstřícnost vůči unii a její roli v řešení světových problémů.

11:52
11:52 VIDEO: Podívejte se na muzikál Obama v Nairobi

Zatímco boj o prezidentské křeslo vrcholí, v keňském Nairobi měl premiéru muzikál Obama. Jeho tématem je výzva, jaké první černý kandidát na post prezidenta USA čelí.

Podívejte se na VIDEO

11:54
11:54 Obamova oslava je připravena, Dionová prohrála

70 000 lidí v městském parku, další milion v ulicích. Tak má podle německého magazínu Spiegel vypadat open-air party v Chicagu, na které má Obama oslavovat v případě svého vítězství a pronést historický projev po završení dvouleté cesty do Bílého domu.

Policie je připravena na nejhorší - pokud se totiž Obamovi nepodaří vyhrát, mohla by se obří party změnit v násilné nepokoje.

Zatímco republikán John McCain v dnešních volbách bojuje, kanadská zpěvačka Celine Dionová se už vzdala. Svůj na úterý plánovaný koncert v Chicagu pro 20 000 lidí narychlo odvolala. Údajně kvůli nachlazení.

Kdo se chce zúčastnit možné oslavy prvního černošského prezidenta, nejspíš se dostal k některému z 65 000 lístků, které coby pozvánky rozdala demokratická strana. Na serveru ebay.com se ceny takových vstupenek pohybovaly kolem 1 000 dolarů...

12:05
12:05 Volby na americké ambasádě

Americká ambasáda v Praze dnes pořádá večírek pro zvané hosty. Vzhledem k tomu, že v 19 hodin ještě ani zdaleka nebudou známy odhady výsledků, bude se nejspíš jednat jen o symbolické posezení.

12:33
12:30 Zogby: 56 procent korespondenčních hlasů dostal Obama
Velký zájem byl letos o předčasnou a korespondenční možnost volit nového prezidenta. Podle šetření Gallupova institutu takto odhlasovalo 28 procent voličů. Zogbyho institut odhaduje, že 56 procent z nich dalo svůj hlas Obamovi a 39 procent McCainovi.
12:40
12:40 Astronauti: Vy tam dole, běžte k volbám

Dvojice amerických astronautů na Mezinárodní vesmírné stanici ISS už své hlasy odevzdala. Michael Fincke a Greg Chamitoff volili ve výšce 350 kilometrů nad Zemí už v pondělí.

Následně v televizní zdravici vyzvali Američany, aby šli k volbám. "Když jsme to zvládli my, tak můžete i vy," prohlásili v poselství pro televizi NASA TV, které je k vidění také na serveru Youtube.

Prezidentských voleb se astronaut zúčastnil už v roce 2004, kdy svůj hlas odevzdal Leroy Chiao. Umožnil to deset let starý zákon státu Texas, pamatující na skutečnost, že i lidé ve vesmíru mají právo na svobodné a více méně tajné volby. Činí tak prostřednictvím speciálního elektronického formuláře, login a heslo obdrželi e-mailem.

VIDEO: Prohlédněte si záznam vystoupení astronautů ZDE

13:01
13:01 CNN zahájila "Election Day"

Pokud někdo dosud pochyboval, že volební den D je v plném proudu, teď už nemůže. Zpravodajská stanice CNN zahájila speciální vysílání "Election Day".

Server iHNed.cz má "Election Day" už od úterního rána a vytrvá až do středečního dopoledne. On-line přenos a další materiály i nadále najdete na homepage i ve speciálu Boj o Bílý dům.

13:25
13:25 I Juncker chce Obamu

Další evropský hlas pro Baracka Obamu podle agentury Reuters zní z Lucemburska. "Kdybych byl Američanem, volil bych Obamu," řekl premiér a vysoký evropský představitel Jean-Claude Juncker.

13:27
13:27 Japonci v centru dění
Jelikož první odhady volebních výsledků jsou stále v nedohlednu, volební vysílání různých evropských stanic a internetových serverů krátí svým divákům a čtenářům čas různými kuriozitami, v nichž dominuje jméno Baracka Obamy. Jako například japonský Obama Song skupiny Anyone Brothers Band, který kandiduje na imaginární titul nejhranější skladby posledních 24 hodin.
14:19
14:19 On-line je v Evropě králem
Editoři evropských novin jsou v ošemetné situaci - vzhledem ke lhůtám uzávěrky a zveřejnění prvních volebních odhadů až po půlnoci nemají středeční vydání šanci být "čerstvá". Většina deníků včetně Hospodářských novin to řeší zdůrazněním svého internetového zpravodajství - iHNed.cz bude vývoj situace sledovat ŽIVĚ během noci z úterý na středu a následujícího rána. Třeba ZDE
14:20
14:20 Další blogy k volbám

Hlásí se ke slovu další blogeři. Ekonom Ondřej Schneider rozebírá ekonomický program budoucího prezidenta, Irena Zemanová si všímá různých prvenství letošních voleb a Michal Semín rozvíjí myšlenku, proč se o dnešním dni hovoří jako o souboji Coca Coly s Pepsi Colou.

14:25
14:25 Keňa čeká na výsledek voleb

Dvojice místních komiků předvádí americké prezidentské volby v keňském Kisumu. Země, odkud pochází Obamova rodina, se připravuje na obrovské oslavy pro případ, že demokratický kandidát zvítězí jak napovídá většina odhadů.

...   

14:33
14:33 McCain akceptoval roli outsidera
Velká část volebního zpravodajství se v zámoří i Evropě stále soustředí na Baracka Obamu, který je podle posledních průzkumů favoritem. Republikán John McCain podle agentury Reuters roli outsidera akceptoval s tím, že Obamu nakonec předstihne.
14:36
14:36 Kampaň až do konce
Oba kandidáti letos nedbali tradice a hodlají pokračovat v kampani až do uzavření volebních místností. "Budeme tvrdě pracovat až do samého konce," řekl McCain stanici CBS.
14:37
14:37 Obama volí v Chicagu
Barack Obama právě odevzdává svůj hlas ve školní tělocvičně v Chicagu, hlásí stanice CNN.
15:22
15:22 Takto volil Obama

 

 

15:24
15:24 Co je typické pro americké prezidentské volby?

Fronty na sto a jeden způsob - momentky z volebních místností po celých USA

  

 

 

15:26
15:26 Čekání na McCaina
John McCain bude volit ve svém domovském státě Arizoně, vzhledem k časovému posunu tak ještě nemohl učinit.
15:28
15:28 Příběhy z "volebních front"

Fronty před volebními místnostmi se začaly tvořit už brzy ráno. Ve městě Woodbridge ve Virginii stálo v okamžiku otevření volební místnosti v 6:00 místního času (12:00 SEČ) ve frontě už na 200 lidí, další kroužili kolem v autech a hledali místo k zaparkování.

Někteří z voličů dorazili na místo dokonce dvě a půl hodiny před zahájením hlasování. Jednadvacetiletá Cybil Archiboldová, pro kterou to jsou první volby, v nichž hlasuje, dokonce dorazila přímo z večerního Obamova mítinku z nedalekého Manassasu.

Tentokrát nebyl jistotou ani obvyklý způsob, jak se frontám vyhnout - předčasné hlasování. Na Floridě a v Georgii totiž museli ve frontách stát i předčasně hlasující.

15:30
15:30 Může příliš voličů uškodit?

Zejména volební štáb demokratického kandidáta Baracka Obamy si pochvaluje poslední prognózy, podle kterých by mohlo k volbám dorazit až 130 milionů voličů. To by znamenalo 64 procent voličů, tedy více než při předchozích volbách v letech 2000 a 2004, kdy uspěl George W. Bush.

Návaly lidí ve volebních místnostech ale mohou mít i svou odvrácenou stránku - dlouhé čekání může část voličů odradit. Podle studie Demokratické strany před čtyřmi lety vzdalo hlasování v Ohiu kvůli frontám 129 000 lidí.

15:38
15:38 "No Bama"

Tento snímek z Nového Mexika nebyl pořízen na mítinku demokratů.

  

15:38
15:38 AP: Kdo kolik utratil

Z údajů, které dnes zveřejnila agentura AP, vyplývá, že kandidát demokratů Barack Obama od 15. října obdržel příspěvky ve výši 641,5 milionu dolarů, jeho republikánský rival John McCain 358 milionů.

Obama od té doby utratil 564 milionů, z toho největší část, 240 milionů, spolkla reklama v médiích. Volební tým Johna McCaina do prezentace v médiích "nasypal" 116 milionů dolarů.

Cestovní výdaje Baracka Obamy a jeho spolupracovníků se vyšplhaly na částku 39,5 milionu dolarů. McCain a jeho lidé za létání a ježdění zaplatili jen asi poloviční sumu, 20 milionů dolarů.

V době od 15. října, kdy se kampaň blížila do "finiše", vypili "obamovci" v jednom řetězci kávu za 2200 dolarů, jinde si objednali pizzu za 900 dolarů a sendviče a bagely za 426 dolarů. Tým McCaina utratil za kávu 1810 dolarů, za pizzu 550 a za bagely 87 dolarů.

15:43
15:43 Berlín bodoval

A když už jsme u předvolebních statistik: Nejvíce lidí přišlo na shromáždění Baracka Obamy. Nebylo to však na území Spojených států, nýbrž v Berlíně, kde demokratický kandidát promluvil před více než dvousettisícovým davem.

15:44
15:46 Volby ve škole Martina Luthera Kinga Jr. - Anacostia, Washington

 

 

15:48
15:48 CNN: Obama vede
V nejnovějším průzkumu zpravodajské stanice CNN vede Obama nad McCainem v poměru 51:44. První oficiální odhady samozřejmě budou k dispozici až po dnešní půlnoci.
15:57
15:57 Proč Obama tak dlouho volil
Německý server welt.de: "Mnozí televizní diváci se museli ptát, proč Baracku Obamovi v úterý trvalo tak dlouho, než odevzdal svůj hlas. 47letý demokratický kandidát neztratil čas jen vysvětlováním volebního aktu svým dcerám, také dlouho zkoumal volební lístek. To mohlo být dáno hlavně tím, že podobně jako ostatní občané rozhodoval o více postech než tom prezidentském. Typický volební lístek v USA obsahuje minimálně 50 různých rozhodnutí na různých úrovních..."
15:59
15:59 Stížnosti volebních pozorovatelů z Evropy

Evropští volební pozorovatelé se ohradili, že jim úřady brání v činnosti. Skupina vyslaná Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě momentálně pobývá na Floridě, úřady jim však zatím umožnily navštívit jedinou volební místnost. "To je zcela nepřijatelné, delegaci volebních pozorovatelů nelze nařizovat, které obvody má navštívit a které nikoli," řekl německý poslanec Patrick Meinhardt, který skupinu doprovází.

16:05
16:05 Biden volil ve Wilmingtonu

Kandidát na viceprezidenta Joseph Biden, tedy demokratický protějšek Sarah Palinové, odevzdal svůj hlas ve škole nedaleko Wilmingtonu, Delaware.

 

16:21
16:20 Technické problémy i lidský faktor

Nervozitu ve volebních místnostech nezpůsobuje jen obrovské množství čekajících lidí, ale místy také technické problémy a závady.

Z některých okrsků ve státě New Jersey jsou hlášeny problémy s hlasovacím zařízením, voliči proto dostali klasické papírové lístky. V Ohiu, kde problémy provázely minulé volby, se potýkají s běžnými technickými závadami na hlasovacích přístrojích.

Podle agentury AP se objevilo také typické selhání lidského faktoru. Ve Virginii se čekání voličům na jednom místě ještě o něco protáhlo, protože ředitelka místní knihovny, kde se hlasuje, zaspala.

16:28
16:28 Keňa žije volbami - II.

Agentury i nadále chrlí snímky z Keni, kde se napjatě očekává výsledek amerických voleb. Záběry agentury Reuters byly pořízeny v obchodním centru Nyangoma Kogelo, asi 430 kilometrů západně od metropole Nairobi.

 

  

16:29
16:29 Momentka z Tel Avivu

 

 

16:38
16:38 Situační zpráva

Volí se už téměř všude, jako poslední dva státy se zapojí Aljaška (17:00 SEČ) a Havaj (18:00 SEČ).

Interaktivní mapu USA a další podrobnosti k volebnímu dění najdete ve speciálu Boj o Bílý dům.

17:10
17:00 Fóbie Obamových příznivců

Podle mnohých příznivců Baracka Obamy jsou poslední předvolební průzkumy příliš optimistické. "Průzkumy nic neznamenají, rozhoduje se až po uzavření volebních místností," říká Leonor Ayalová z televizní stanice NBC.

New York Times dal v posledních dnech prostor hned několika psychoterapeutům, jejichž pacienti zažívají chorobný strach z Obamovy porážky. Trauma posledních dvou voleb, které demokraté navzdory optimistickým průzkumům prohráli, je všudypřítomné.

17:11
17:11 Jak se volí v New Yorku
 
17:11
17:11 McCain má ještě čas

Zatímco agenturní snímky Baracka Obamy ve volební místnosti v Chicagu už obletěly svět, John McCain je zatím stále doma v arizonském Phoenixu. Vzhledem k časovému posunu se dostane k odevzdání hlasu později než jeho soupeř.

 

17:13
17:13 Nepřeceňujte odhady, varují média

Americká média potvrzují informaci z dnešního odpoledne, že zhruba jedna třetina Američanů odevzdala své hlasy v předčasném termínu. Jelikož mezi nimi převládali demokraté, volební prognózy sestavované na základě odpovědí občanů odcházejících z volebních místností se mohou klonit k republikánům, i když skutečný výsledek může být jiný, upozornila televize Fox News.

Před unáhlenými závěry z volebních prognóz varoval i tým republikánského prezidentského kandidáta Johna McCaina.

Odborníci připomínají, že stejně nebezpečné může být přeceňování výsledků z předčasných voleb, jež některé státy mohou zveřejnit ještě před sečtením výsledků dnešních voleb. Tyto údaje by mohly poněkud pokřivit odhady zase ve prospěch demokratického prezidentského kandidáta Baracka Obamy.

17:19
17:19 Další program kandidátů

Oba kandidáti nebudou na výsledky čekat nečinně. Obama se ještě chystá do státu Indiana, kde si zahraje basketbal, jak údajně dělal každý den volební kampaně, a poté bude agitovat ve městě Indianapolis. Sčítání hlasů bude sledovat v Chicagu.

McCain se dnes zastaví na mítincích v nerozhodnutých státech Nové Mexiko a Colorado. Poté se vrátí do Arizony, kde bude sledovat povolební vývoj.

17:22
17:22 Zatím 11 000 stížností
Organizace Koalice na ochranu voleb zaznamenala během místního dopoledne (do 15:30 SEČ) téměř 11 000 problémů.
17:22
17:23 Palinová má volby za sebou
Republikánská kandidátka na post viceprezidenta Sarah Palinová právě odevzdala hlas doma v aljašské Wasille. "Bůh mi dal tuto šanci, za kterou jsem vděčná," řekla novinářům před volební místností.
17:53
17:53 McCain přišel k volbám jako poslední z kandidátů

John McCain s manželkou Cindy odevzdal svůj hlas v arizonském Phoenixu. Přišel tak k volbám jako poslední z kandidátů - Obama, Biden a Palinová už hlasovali.

 

17:55
17:55 Volí celá Amerika
Za pět minut vstupuje do voleb poslední americký stát Havaj.
17:56
17:56 Nic moc, Johne
Vystoupení Johna McCaina ve volební místnosti bylo podle britské stanice BBC výrazně méně působivé než Obamovo hlasování v Chicagu. Republikánský kandidát pozdravil malý hlouček lidí před místností, který skandoval "Go Johne, go!" Atmosféra v Arizoně tak trochu připomíná volby Palinové na Aljašce, chce se říci.
17:59
17:59 Mohou volby výrazněji pomoci obchodníkům?
Provozovatel fast foodu "Jimmy John's Gourmet Sandwiches" na Michigan Avenue v Chicagu v to aspoň doufá. Větší obrat ve volební den chce podpořit mimo jiné nápisy "Volte Jimmyho" ve výloze obchodu. Podobných snah jsou dnes ve Spojených státech k vidění statisíce.
18:01
18:00
Avizovaný stav je nyní skutečností: Teď už volí prezidenta celé Spojené státy.