Ty obrázky si pamatuje každý, kdo se někdy zajímal o americké prezidentské volby. Obrýlený muž s lupou opatrně obrací v ruce malý lístek a snaží se určit, zda díra z hlasovacího automatu je blíž jménu George W. Bush, nebo Albert Gore.
O výsledku hlasování na Floridě v roce 2000 nakonec rozhodovaly takové maličkosti jako milimetr odlišnosti ve velikosti díry děrného štítku a nakonec soud. Výsledek byl znám až 35 dní po volbách.
Od té doby jsou ovšem Američané na celém světě terčem vtipů na téma kvality své demokracie - nebo přinejmenším hlasovacích strojů. Nemůže se podobná blamáž opakovat i letos?
Několik expertů oslovených listem Financial Times se shodlo, že ano. Problémy budou, jen není jisté jak velké. "Otázka jen je, co bude špatně, kde to bude špatně a jak hodně špatné to bude," lakonicky listu řekl Nathaniel Persily, profesor Kolumbijské univerzity.
Volby na mnoho způsobů
Američané nevolí jen prezidenta, ale i Kongres a ve všech státech se konají i další místní referenda. Způsob hlasování se také liší: od obyčejného vhození lístků přes hlasovací stroje staré několik desetiletí až po nejnovější způsoby elektronické volby. Republikáni se obávají manipulace výsledků.
V klíčových státech, jako jsou Pensylvánie nebo Colorado (a další), používají staré mechanické hlasovací stroje ze šedesátých let, které se postaraly o show v roce 2000 na Floridě. O technologii rozhodují jednotlivé státy nebo okresy, takže se mohou dramaticky lišit způsoby sčítání a ověřování hlasů v případě těsných výsledků.
Budou se i letos opakovat problémy s děrnými štítky a křížky?



Jednotlivé státy nebo okresy také rozhodují o tom, zda v případě velkého zájmu voličů - který se letos očekává - prodlouží dobu pro hlasování.
Demokraté mají zase spíš obavy z toho, že řada jejich příznivců nebude moci volit, protože se nenajdou na volebních seznamech, které nemají centrální podobu. Pravidla registrace voličů, kterou provádějí samy strany, se liší v jednotlivých státech.
Podle studie Brennanova centra pro spravedlnost z New York University je z technického hlediska na hlasování nejlépe připravena Kalifornie, centrum světového počítačového průmyslu: ironicky, zdejší obyvatelé budou klasicky hlasovat na papíře zatržením políčka a teprve tento papír bude naskenován a projde elektronickým zpracováním.
Nejhůře jsou podle studie připraveny Texas, New Jersey a Virginie. Ta poslední se počítá ke státům jako Florida nebo Pensylvánie, o které oba kandidáti tvrdě bojují, a kde tedy sčítání bude opravdu pod drobnohledem.
Chce to systém sjednotit
Kritici nynějšího způsobu volby tvrdí, že by se měl v celých Spojených státech sjednotit způsob hlasování. "Pravidla by měla být všude stejná a lidé by měli vědět, co je čeká. Místo toho máme směsku systémů a procedur," řekla agentuře Reuters Kim Alexandrová, šéfka lobbistické skupiny Kalifornská volební nadace.
Elektronickou volbu částečně rehabilitovaly volby v roce 2004, ale největší úspěch na tomto poli - k ostudě Američanů - zatím zaznamenala Brazílie, kde v roce 2006 bylo 130 milionů hlasů sečteno za dvě a půl hodiny. Američané se místo rychlého sčítání chystají na možnost žalob a procesů, i když náskok Baracka Obamy v průzkumech naznačuje, že situace z roku 2000 se nejspíš nebude opakovat.
Ve státech, kde půjde o každý hlas, jako jsou Colorado, Virginie nebo Pensylvánie, byly už minulý týden podány první žaloby proti způsobům registrace voličů nebo hlasování.
Budou se i letos opakovat problémy s děrnými štítky a křížky?



Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist