putin_vladikavkaz_osetie__192x128_.jpgRuský premiér ostře vstoupil do diplomatického souboje západních zemí a Ruska a obvinil Spojené státy, z toho že významně přispěli k rozpoutání válečného konfliktu. V rozhovoru pro stanici CNN uvedl, že někteří američtí představitelé by mohli mít důvod konflikt vyprovokovat, a to aby pomohli v prezidentských volbách jednomu ze dvou kandidátů.

"Nejde o to, že by americká strana nedokázala v tomto zločinném jednání gruzínskému vedení zabránit. Americká strana ve skutečnosti vyzbrojovala a cvičila gruzínskou armádu," prohlásil Putin.

"Proč... hledat složité kompromisní řešení v mírovém procesu? Je přece jednodušší vyzbrojit jednu stranu a pobídnout ji k tomu, aby zabíjela své protivníky. A práce je hotová," dodal.

"Roste podezření, že někdo v USA tento spor podnítil s cílem vyostřit situaci a vytvořit tak konkurenční výhodu pro jednoho z kandidátů, kteří se ucházejí o post amerického prezidenta," sdělil ruský premiér CNN, aniž kandidáta konkrétně jmenoval nebo podpořil svá tvrzení nějakými důkazy.

Čtěte dále:

Diplomatické roztržky se mezi Západem a Ruskem objevily ihned po vstupu ruských vojsk na gruzínské území. Další vlna kritiky přišla, když Rusko uznalo nezávislost Abcházie a Jižní Osetie. Hlavním ruským argumentem je uznání nezávislosti Kosova, prakticky většinou Západu. Proti Rusku se ve středu nově postavila Ukrajina ve čtvrtek i Čína.

Další událostí čtvrtka na diplomatickém poli, bylo hlasování Gruzínského parlamentu o přerušení diplomatických styků s Ruskem. Návrh byl odhlasován jednoznačně. Tato parlamentní rezoluce, je ale nezávazná. Tbilisi dalo najevo, že chce styky s Ruskem omezit, ale ne zcela přerušit.

Již ve středu stáhla Gruzie většinu ze svého personálu na velvyslanectví v Moskvě a nechala kde pouze dva diplomaty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist