Po skončení Olympiády nesmíme zapomenout na porušování lidských práv, shoduje se evropský tiskOlympijské hry v Pekingu byly organizačně nepřekonatelné, nelze však zapomenout na lidská práva. Shoduje se na tom evropský tisk v analýzách, které se k hrám v čínské metropoli vrací.

Belgický list Le Soir nazval Olympiádu "univerzální pohádkou, která uchvátila celý svět." Zároveň ale upozorňuje, že "realita lidských a sociálních práv zůstává značně znepokojivá." La Libre navíc poukazuje na skutečnost, že obraz her zdaleka nebyl tak klidný, jak se zdálo. Bezpečnostní složky prý omezovaly život nejen národnostních menšin, ale i práci novinářů, kteří se vydali za hranice Pekingu.

Syntetické hry

Jeden z nejkritičtějších komentářů přinesl německý list Süddeutsche Zeitung. "Ještě nikdy nebyly olympijské hry inscenovány tak uměle jako v Pekingu: falešní Tibeťané na zahajující slavnosti, falešní diváci, falešné protestní zóny, pravděpodobně mnoho falešných rekordů," píše deník. "Tyto hry byly syntetické jako sladidlo v kávě jejich sponzora McDonald´s, byl to Disneyland s pěti kruhy," dodává se v komentáři.

Olympijský blog Josefa Káninského na iHNed.cz

Hlavní německé deníky se shodují, že vyprodané staidony posloužily čínskému režimu k falešné prezentaci země. Realita běžných obyvatel byla z tohoto obrazu zcela vytlačena. Na své si podle tisku přišli sponzoři, spekulanti s nemovitostmi, média i komunistický režim. Obyčejní lidé ale museli zůstat "za plotem".

Die Welt napsal, že přes "mistrovský výkon" v organizaci a logistice po sobě Peking zanechal pocit zklamání: "Čína uspořádala klinicky dokonalé hry předstírající harmonii, která ve společnosti ale neexistuje." I proto vzhlíží novináři z tohoto listu s nadějí k hrám v Londýně v roce 2012. "U her nejde o sport, ale také o soudržnost světa - a ne pouze o ukazování velikosti národa," dodává komentář.

Nová rubrika: Video na iHNed.cz

S Čínou musíme počítat

Francouzský list Le Figaro upozorňuje kritiky Číny na skutečnost, že s mocným světovým hráčem je třeba počítat: "Ať jde o Írán, Dárfúr nebo Severní Koreu, Čínu nejde diplomaticky obejít." 

Podle Libération zase hry nevedly k liberalizaci Číny, ale naopak přinesly politické vítězství režimu a umožnily posílení kontroly nad společností. Pod "olověnou kápí", která zemi v posledních týdnech zakryla, nemohl žádný nesouhlas zaznít naplno. Disidenti byli v domácím vězení, zatčeni, nebo vyzváni, aby opustili Peking.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist