karadzic-radovan__192x128_.jpgV pondělí večer zatkly srbské bezpečnostní složky bývalého vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče, obviněného z genocidy během války v bývalé Jugoslávii v polovině 90. let. Informoval o tom úřad srbského prezidenta Borise Tadiče.

"Karadžić byl nalezen a zatčen," uvedl v prohlášení Tadičův úřad. Jeden z nejhledanějších mužů světa podle něj momentálně podstupuje testy DNA, které mají oficiálně potvrdit jeho identitu. Ráno by se měl Karadžić setkat se srbskými vyšetřovateli, později bude předveden před zástupce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Vrchní žalobce ICTY Serge Brammertz uvítal zprávu o Karadžičově zadržení. "Toto je velmi důležitý den pro oběti, které čekaly na (Karadžičovo) zatčení více než deset let," řekl Brammertz. "Je to také důležitý den pro mezinárodní spravedlnost, protože se jasně ukázalo, že nikdo není mimo dosah práva a dříve či později budou všichni uprchlíci předvedeni před soud," dodal.

NEPŘEHLÉDNĚTE Profil Radovana Karadžiće

Evropský komisař pro rozšíření Olli Rehn označil Karadžičovo zadržení za důležitý posun v srbském úsilí o vstup do EU. "Je to milník ve spolupráci Srbska s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Ukazuje to, že nová vláda je připravená s tribunálem plně spolupracovat," řekl Rehn.

Rehn doplnil, že o případných změnách a dalších krocích ve vztazích mezi EU a Srbskem bude jednat na úterní schůzce evropských ministrů zahraničí v Bruselu. Setkání se zúčastní i šéf srbské diplomacie Vuk Jeremić.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil Karadžičovo zatčení za "rozhodný krok k ukončení beztrestnosti" válečných zločinců z balkánských válek v 90. letech. "Je to historický okamžik pro všechny oběti, které čekaly 13 let, než se bude Karadžić zodpovídat justici," řekl Pan.



NEPŘEHLÉDNĚTE: Nové blogy na iHNed.cz

Tisíce lidí vyšly do ulic

V bosenské metropoli Sarajevu vypukly ihned po zveřejnění zprávy o Karadžičově zadržení oslavy. Do ulic vyšly tisíce lidí a projíždějící auta bez přestání troubila. Bosenský státní rozhlas také odvysílal úryvky z někdejších Karadžičových nenávistných projevů zaměřených proti Muslimům a Chorvatům.

Před bělehradskou věznicí, do které byl Karadžič převezen, se shromáždily desítky srbských nacionalistů, kteří provolávali slogany jako "Karadžić je hrdina" a "Tadić je zrádce". Několik násilně protestujících demonstrantů bylo zatčeno.

Proti Karadžičovu zadržení vystoupil i zástupce opoziční ultranacionalistické Srbské radikální strany Aleksandar Vučić. "Karadžić je srbský hrdina. Jeho zadržení vyvolá silný odpor," prohlásil.



Čtěte také
Někdejší prezident bosenské Republiky Srbské Karadžić čelí obvinění, že se v roce 1995 podílel na povraždění 8000 Muslimů bosenskosrbskými silami ve východobosenské Srebrenici. Tento zločin je označován za největší masakr v Evropě od druhé světové války. Karadžić je také obviňován ze spáchání zločinů proti lidskosti nebo z porušování Ženevské konvence.
První reakce na Karadžićovo dopadení

Karadžičovo zadržení je velkým úspěchem nové srbské prozápadní vlády. Nová ministryně spravedlnosti Snežana Malovičová počátkem července prohlásila, že zatčení Karadžiče, jeho vojenského velitele Ratka Mladiče a někdejšího chorvatského lídra Gorana Hadžiče bude její prioritou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist