srebrenica_obeti__192x128_.jpgSkupina čítající šest tisíc lidí, kteří přežili srebrenický masakr, včetně deseti vdov, se snažila u soudu dokázat, že nizozemští vojáci jednotek OSN nezabránili srbským silám v masakru více než 8 tisíc bosenských Muslimů. Podle nich měli jednotky chránit bezpečnou zónu vyhlášenou OSN.

Srebrenica před soudem

Městský soud v Nizozemsku ale srebrenickým matkám v otázce nedal za pravdu a ve čtvrtek prohlásil, že nemá kompetence k tomu, aby rozhodoval o civilních žalobách proti OSN.

Vyslovil se tak v den, kdy si pozůstalí po obětech připomínají třinácté výročí masakru v Srebrenici. Srbské jednotky městečko tehdy pod velením generála Ratka Mladiče obsadily a na místě tehdy našlo po rozpoutaném masakru smrt asi 8 tisíc lidí.

Matky se nevzdávají

Kauza čtvrtečním rozhodnutím pravděpodobně nekončí, obhájci obětí se plánují odvolat. Případ by mohl dospět až k Evropskému soudu pro lidská práva při Radě Evropy.

Dřívější výročí Srebrenického masakru

Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii již dříve označil masakr v Srebrenici za genocidu. Nizozemští příslušníci OSN se brání tím, že byli velmi slabě vyzbrojeni, aby mohli odolat nátlaku Srbů, kteří enklávu v červenci 1995 ovládli.

Na to poukazují i dobová svědectví.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist