NATO__192x128_.jpgVznik bezpečnostních složek podporuje Severoatlantická aliance a její členské země se ve čtvrtek dohodly, že se budou podílet na jejich výcviku. Podle nové právní úpravy budou bezpečnostní složky (KSF) profesionální a multietnické, budou pod civilní kontrolou a budou vyzbrojeny jen lehkými zbraněmi. Zpočátku se mají zapojovat zejména do řešení civilních krizí.

 

Vytvoření KSF je zakotveno v plánu zvláštního vyslance generálního tajemníka OSN Marttiho Ahtisaariho, který navrhuje pro Kosovo nezávislost omezenou mezinárodním dohledem. Toto řešení uvítala Priština, ale tvrdě odmítlo Srbsko a Rusko.

 

Čtete více o Kosovu:


Kosovský parlament přijal také zákon o rozpuštění Ochranného sboru Kosova (TMK), civilní pořádkové síly o 3000 členech, jejímž úkolem bylo pomáhat při obnově země a zasahovat v případě živelných či jiných mimořádných událostí.

 

Na rozpuštění TMK a budování KSF bude dohlížet NATO, které má v Kosovu 15.000 vojáků, mezi nimiž je asi pět stovek českých vojáků. Jejich úkolem je zajišťovat bezpečnost na území této bývalé srbské provincie, jež letos v únoru vyhlásila nezávislost a v neděli v ní začne platit nová ústava.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist