Den po těžkém zemětřesení na jihovýchodě Číny dorazilo do epicentra otřesů v hornaté oblasti Wen-čchuan prvních 1300 záchranářů.
Jsou to vojáci čínské armády spolu s vojenskými lékaři, kteří nehledě na vytrvalý déšť šli do oblasti celou noc pěšky z provinčního hlavního města Čcheng-tu, protože silnice i železnice jsou zavaleny sesuvy půdy.
Záchranáři mají v oblasti kromě vyprošťování zavalených objasnit osud asi 60 000 zdejších obyvatel, o nichž nejsou žádné zprávy. V blízkosti epicentra žilo asi 112 000 lidí. Podle čínských médií zůstává pod troskami nejméně 10 000 lidí v městě Mien-ču.
Agentura Nová Čína zatím stále uvádí, že v nejhůře zasažené provincii poblíž ohniska zemětřesení zahynulo 10 000 lidí, ale vše nasvědčuje tomu, že celková bilance katastrofy dále výrazně poroste.
"Neztratit odvahu"
Výběr nejničivějších zemětřesení v Číně od roku 1920 16. prosince 1920 - V důsledku zemětřesení o síle 8,5 stupně Richterovy škály zahynulo v provincii Kan-su na severozápadě Číny 230.000 osob. 22. května 1927 - Zemětřesení v severní Číně v oblasti Nan-šan o síle 8,3 stupňů Richterovy škály si vyžádalo život 200.000 lidí. 26. prosince 1932 - Přes 70.000 mrtvých si vyžádalo zemětřesení o síle 7,6 stupně Richterovy škály v provincii Kan-su. 11.- 12. května 1974 - Otřesy půdy o síle 7,1 stupně Richterovy škály v provinciích S'-čchuan a Jün-nan na jihozápadě Číny si vyžádaly životy kolem 20.000 osob. 5. ledna 1976 - Při zemětřesení v Číně v provincii Jün-nan o síle 7,7 stupňů Richterovy škály zahynulo 15.621 osob. Údaje o tomto zemětřesení odtajnila čínská vláda až na konci 90. let minulého století. 28. července 1976 - V průmyslovém městě Tchang-šan 200 kilometrů východně od Pekingu zahynulo při zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály 242.000 osob a dalších 164.000 osob bylo vážně zraněno (oficiální údaje čínské vlády); západní odborníci odhadli počet obětí na 700.000. 12. května 2008 - Zemětřesení o síle až osmi stupňů Richterovy škály v jihozápadní Číně si jen v provincii S'-čchuan vyžádalo životy 3000 až 5000 osob, dalších 10.000 osob utrpělo zranění.
"Čelíme katastrofě. Musíme nyní vynaložit jednotné úsilí k odstranění škod," řekl v televizním vystoupení čínský premiér Wen Ťia-pao.
Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová řekla ČTK, že podle jejích informací nebyli v postižené oblasti v době katastrofy žádní čeští občané. Klienti cestovní kanceláře FIRO-tour, kteří jsou v současné době v centrální Číně, se nenacházeli v oblasti epicentra a jsou v pořádku.
Zemětřesení v regionu, kde žije asi deset milionů lidí, bylo cítit až v Pekingu a dokonce v thajském Bangkoku, kde se podle agentury Reuters kymácely několik minut tamní výškové budovy.
Zatímco původní zprávy hovořily o žádných nebo jen minimálních materiálních škodách, živel ve skutečnosti podle Nové Číny srovnal se zemí 80 procent budov v postiženém regionu.
V epicentru otřesů spadly nejméně dvě školy, pod jejichž troskami podle Nové Číny zůstalo na 900 studentů. Úřady vyslaly do postižené oblasti armádu, čínský prezident Chu Ťin-tchao oznámil poskytnutí veškeré potřebné pomoci do postižené oblasti.
"Vzhledem ke katastrofě, která postihla jihozápadní část země, je nyní nejdůležitější zachovat klid, neztratit odvahu a spojit se k přímé a účinné akci," prohlásil premiér Wen Ťia-pao. To bylo vysíláno z paluby vládního letadla, jímž předseda vlády směřoval do zasažené oblasti, aby si udělal na vlastní oči přehled o rozsahu škod. Premiér slíbil místním úřadům zasažených provincií plnou podporu centra a vyslání dobrovolníků.
Čínský prezident Chu Ťin-tchao již dříve oznámil vyslání nejen veškeré potřebné pomoci do oblasti postižené zemětřesením, ale i asi 5000 vojáků. Pekingské úřady nicméně popřely, že by varovaly obyvatelstvo před možností dodatečných otřesů, které by mohly způsobit zřícení poškozených budov. Toto tvrzení předtím zveřejnil na svých internetových stránkách stranický deník.
Tři minuty a přišla zkáza
"Cítili jsme souvislé chvění po dvě nebo tři minuty," uvedl pro Reuters jeden z obyvatel provincie. "Všichni lidé z kanceláří utíkali dolů na ulici. Stále cítím slabé chvění."
Americký geologický ústav (USGS), který o zemětřesení informoval jako první, odhadl jeho intenzitu na 7,8 stupně Richterovy škály. Čínský geologický institut nejprve vydal odhad 7,6 stupně, později jej ale zvýšil až na osm stupňů Richterovy škály, napsala agentura DPA. Japonský meteorologický ústav oznámil, že nečeká vlnu cunami.
Zemětřesení mělo ohnisko asi 90 kilometrů kolem provinční metropole Čcheng-tu v hloubce asi 30 kilometrů, otřesy byly zaregistrovány ve 14:28 místního času.
V samotném Čcheng-tu s deseti miliony obyvatel vybíhali lidé v panice na ulici. Podle očitých svědků se ve městě zřítila jedna budova, podle jiných žádná, některé byly zřetelně poškozeny a v řadě z nich popraskaly okenní tabulky. První zprávy mluví o zraněných, neudávají však jejich počet.
"Neviděla jsem žádnou budovu, která by spadla, viděla jsem však ve stěně jednoho domu velkou trhlinu," telefonovala podle DPA jedna žena.
Provincie S'-čchuan je obývána většinou etnickými Číňany, s určitým podílem Tibeťanů a jiných menšin.
Telefonní spojení do Čcheng-tu funguje s problémy. Čínská státní televize uvedla, že hovory do města a okolí nebudou spojovány. Světové agentury však měly hovory s náhodnými obyvateli města nebo recepcemi tamních hotelů, od nichž získali první dojmy a informace.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist