"Obáváme se, že Barmě reálně hrozí obrovská katastrofa," citovala agentura DPA regionální ředitelku Oxfamu pro jihovýchodní Asii Sarah Irelandová. "Přes 100.000 lidí je pravděpodobně po smrti a vše ukazuje na to, že by se tento počet mohl patnáctkrát zvýšit," dodala Irelandová.

Podle Irelandové jsou oběti katastrofy nuceny pít znečištěnou vodu z řek, v nichž stále ještě leží těla obětí katastrofy. To zvyšuje riziko vzniku epidemie cholery nebo tyfu. V provizorních přístřešcích se tísní tisíce lidí, což podle Irelandové usnadňuje šíření infekčních chorob jako jsou spalničky, záškrt nebo zápal plic. V zaplavených oblastech se také vylíhly miliardy much a komárů, kteří mohou přenášet malárii a horečku dengue.

"Můžeme těm lidem pomoci, ale napřed musí barmské úřady odstranit překážky při vydávání víz a umožnit humanitárním pracovníkům vstup do postižených oblastí," uvedla Irelandová.

Ničivý cyklon Nargis se přes Barmu přehnal minulý týden a podle oficiálních údajů při něm zemřelo 23.000 lidí a dalších 37.000 se pohřešuje. Neoficiální zdroje hovoří až o 100.000 obětech. Mezinárodní humanitární organizace kritizují barmskou vojenskou vládu, že sice umožňuje dodávky materiální a finanční pomoci, ale odmítá do zasažených oblastí vpustit zahraniční humanitární pracovníky.

Svět snaží do země dostat humanitární pomoc. Junta ale v sobotu vyhlásila referendum o nové ústavě, které čelí ostré kritice ze zahraničí. Pozorovatelé zároveň pochybují o regulérnosti celého hlasování.

K urnám by se při nynějším referendu teoreticky mohlo dostavit asi 27 milionu voličů z 57 milionů obyvatel země. Vůbec ale není jasné, jak velká bude účast a kolik lidí bude eventuálně volit v sbotu a kolik 24. května. O ovzduší, v němž se referendum koná, svědčí podle agentury AP i cynické vtipy, které se v Barmě vyprávějí. Podle nich se má 84,6 procenta voličů vyslovit pro novou ústavu, vojenská junta to tak prý dopředu stanovila.