pochoden-nagano-2.jpgNagano zaplavilo moře rudých čínských vlajek, v menšině se objevily i vlajky tibetské a japonské. Obě skupiny se vzájemně střetly, ale policie rychle zasáhla a oddělila oba tábory. Přesto došlo k několika zraněním a pár lidí bylo zatčeno, uvedla Reuters.

Štafeta musela několikrát zpomalit i zastavit, jak protičínští demonstranti házeli na pochodeň různé předměty. Běžce chránili policisté s velkými plastovými štíty. V jednu chvíli se už zdálo, že pochodeň bude mít namále, ale policisté bleskově zasáhli a muže, který se pokoušel běžce s pochodní napadnout, zatkli.

Čtěte více o olympiádě:

Na trati, jejíž absolvování trvalo asi tři hodiny, olympijskou pochodeň hlídala stovka japonských policistů ze speciálních jednotek. Ve městě pak hlídkovalo několik tisíc příslušníků pořádkových sil. Nad trasou pochodně přelétali vrtulníky. Oheň postupně neslo 80 lidí, prvním běžcem byl jednašedesátiletý manažer japonského národního baseballového týmu.

Čínský doprovod pochodně a podpora tisíců studentů

pochoden-nagano-1.jpgV souladu s pravidly oheň doprovázeli také dva čínští představitelé, jejichž hlavním úkolem bylo sledovat stav olympijského plamene. Úřady Nagana souhlasily s účastí těchto dvou doprovázejících Číňanů, až když jim čínská vláda dala výslovný slib, že dvojice nebude reagovat na případné provokace demonstrantů, a že čínská vláda ochranu akce zcela ponechá na japonské policii. Policisté chránící olympijský oheň byli v bílém, Číňané doprovázející oheň pak v modrobílé kombinaci.

V Naganu se sešly tisíce čínských studentů a Číňanů žijících v Japonsku, kteří přišli vzdát olympijskému ohni hold a běžeckou štafetu podpořit.

Desítky protibetských aktivistů a další odpůrci čínské politiky v oblasti lidských práv splnili, co slíbili, a uspořádali množství protičínských protestních akcí. Většina se jich uskutečnila v poklidu. Díky mimořádným bezpečnostním opatřením k žádným větším incidentům nedošlo a žádný výbuch násilí se nekonal.

Kam poputuje olympijský oheň v následujících dnech?

Japonsko bylo 16. zemí světa, kam olympijský oheň zavítal. Z Nagana se pochodeň v sobotu v noci přesune do Jižní Koreje, kde se štafeta na 24kilometrové trati poběží v neděli v dalším bývalém olympijském městě, metropoli Soulu. Začátek běhu je plánován na 13:00 místního času (7:00 SELČ). I jihokorejské úřady připravují rozsáhlá bezpečnostní opatření - trasu běhu bude hlídat celkem 8000 policistů, 100 z nich po celou dobu poběží spolu se štafetou a bude chránit pochodeň.
 
 K protičínským protestům a pokusům o přerušení štafety se v Soulu chystají mimo jiné příslušníci tamější komunity utečenců ze sousední komunistické Severní Koreje. Ti chtějí mimo jiné poukázat na kritizovanou praxi čínských úřadů vracet uprchlíky ze Severní Koreje zpět do vlasti, kde jim hrozí tvrdé tresty nebo dokonce poprava.
 
V pondělí olympijský oheň poputuje do Severní Koreje a v úterý do Vietnamu. Pak mezinárodní pouť pochodně skončí, protože od středy, kdy se štafeta poběží v Hong-Kongu, se bude pochodeň až do začátku srpnových her pohybovat už jen na území Číny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist