Pro Peking je to dvojnásobně obtížná situace. Musí se zabývat krizí v Tibetu a teď ještě hlasováním na Tchaj-wanu, které se najednou začíná vyvíjet jinak, než si přál.
Tchaj-wan, ostrov, který Čína považuje za odpadlickou provincii, volí v sobotu prezidenta a lidé se mají zároveň v referendu vyjádřit, zda by se neměl ucházet o členství v OSN, kde ho na počátku 70. let vystřídal právě Peking.
Čtěte více: Pomozte, Tibet čelí krizi, vyzývá dalajlama - ZDE
Čtěte více: Negroponte v Číně odsoudil Tchaj-wan - ZDE
Obrat v preferencích
Na prezidentské volby se mohla Čína dlouhou dobu v podstatě těšit. Vše nasvědčovalo tomu, že se k moci dostane kandidát Kuomintangu (KMT), šestapadesátiletý bývalý starosta metropole Tchaj-peje Ma Jing-ťiou.
Ten chce výrazně sblížit čínskou a tchajwanskou ekonomiku - s určitou nadsázkou se hovoří o vybudování hospodářských vztahů obou regionů jako uvnitř EU a rovněž říká "ne" nezávislosti.
Ještě nedávno před svým soupeřem, jednašedesátiletým expremiérem Frankem Hsiehem z Demokratické pokrokové strany (DPP), vedl v preferencích o suverénních 20 procent. To se však v posledních dnech rychle mění. Důvodem jsou především události v Tibetu.
DPP, jež usiluje o nezávislost ostrova (byť Hsieh patří spíše k umírněným), voličům zdůrazňuje, že po sblížení s Čínou, jak si ho prý představuje Kuomintang, mohou mít stejný osud jako Tibeťané.
Jing-ťiou, jenž v roce 1949 unikl před vítěznými komunisty z pevniny na ostrov, je najednou v defenzivě. DPP naopak cítí šanci. Ve čtvrtek svolala protibetskou demonstraci, na níž měl Frank Hsieh rozvinout tibetskou vlajku a zapálit "pochodeň svobody".
"Vrtošivý Ma"
Ma Jing-ťiou, vlastník doktorátu práv z Harvardu, nyní začal voličům vysvětlovat, že k Číně má méně blízko, než tvrdí jeho protivníci. "Tchaj-wan není Tibet. Když budu zvolen, nedovolím, aby byl Tchaj-wan tibetizován," prohlašuje. V úterý dokonce řekl, že kdyby se násilí v Tibetu vymklo z rukou, zvážil by, zda by se tchajwanští atleti vůbec měli zúčastnit letní olympiády v Pekingu.
Hsieh ho pak mohl snadno obvinit, že obrací? "Ma je vrtošivý. To však není dětská hra, člověk nemůže měnit rozhodnutí, jak se mu zachce. Jak by taková osoba mohla vést zemi?"
Proti kandidátovi Kuomintangu se nyní obracejí voličské preference.
"Když lidé vidí, že se situace v Tibetu zhoršuje, mnoho nerozhodnutých voličů se může začít strachovat o budoucnost Tchaj-wanu a co se ním stane, když by byl Ma zvolen," řekl agentuře AFP tchajwanský politolog Lee Š'-ao-feng. "Bude to těsné."
Analytici sice stále tipují, že pročínský Ma Jing-ťiou zvítězí, avšak jen o několik procent. K moci by ho mělo nakonec vynést to, že lidé nejsou momentálně spokojeni se svou životní úrovní.
Ma Jing-ťiou jde do voleb s plánem "633". Hospodářství ostrova podle něj má růst ročně o šest procent, nezaměstnanost se má snížit na tři procenta a HDP na osobu zvýšit na 30 tisíc dolarů. Pomocí obchodu s Čínou. Ta je pro Tchaj-wan klíčovým partnerem. Míří do ní na 40 procent jeho exportu.
Hsieh chce být při sbližování s Čínou opatrnější a přesvědčit tchajwanské firmy, jež si kvůli levné pracovní síle otevřely továrny v Číně, aby se vrátily na ostrov.
Vzhledem k tomu, že nepokoje v Tibetu nečekaně zamíchaly kartami před prezidentskými volbami, o kontroverzním plánovaném referendu, zda by se ostrov měl ucházet o členství v OSN, se tento týden tolik nemluvilo.
Mocnosti proti referendu
Klíčové mocnosti jako Spojené státy, jež jsou hlavním spojencem Tchaj-wanu, ale i Japonsko, Rusko či Francie, jsou proti tomu, aby se plebiscit vůbec konal.
Samotnými přímými prezidentskými volbami ale bude chtít Tchaj-wan rozhodně světu sdělit, že na rozdíl od Číny stojí na lepší straně "barikády".
"Svoboda a demokracie jsou těmi nejlepšími prostředky, jak se utkat s čínským vojenským ohrožením," napsala v dopise HN Čchoung-mej Tchaj z pražské Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist