riceova_abbas_192.jpgPředseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás vyzval k uzavření příměří mezi Palestinci a Izraelci. Jen tak podle něj mohou pokračovat izraelsko-palestinská mírová jednání.

 

Abbás apeloval na židovský stát, aby "zbrzdil svoji agresi a vytvořil potřebnou atmosféru, ve které by jednání mohla uspět, abychom všichni mohli osoáhnout břehů míru ještě letos".

 

Čtěte více: Tři dny v Gaze, sto mrtvých. Teď se Izrael stáhl - ZDE
Čtěte více: Izraelci žalují vládu za raketové nebezpečí - ZDE
Čtěte více: Izrael spustil protiraketový systém - ZDE

 

Izrael v pondělí přerušil vojenské operace, které mají zastavit palestinskou raketovou palbu na jihoizraelská města. Za pět dní izraelští vojáci zabili podle přes 110 Palestinců, z nichž několik desítek byli civilisté. Na izraelské straně jsou tři mrtví, jeden civilista a dva vojáci.

 

Ministr obrany Ehud Barak v úterý řekl, že boje budou pokračovat. "Obnovíme s Gazou dobré sousedské vztahy, jakmile Palestinci ukončí teroristické operace proti nám," řekl.

 

Izrael ofenzívu přerušil kvůli návštěvě Riceové

 

Při izraelské ofenzívě proti pásmu Gazy zahynulo od minulé středy do neděle přes sto lidí. Izrael v pondělí kvůli návštěvě Riceové operaci dočasně přerušil. Abbás o víkendu pozastavil účast v mírových jednáních. V úterý vyzval k uzavření příměří mezi Palestinci a Izraelem, ale neslíbil, že se k jednacímu stolu vrátí.

 

Riceová, která přijela na západní břeh z Egypta a později se přesune se do Jeruzaléma, apelovala na Izrael, aby ukončil blokádu Gazy a umožnil její plynulé zásobování. K bojům v Gaze poznamenala, že by Izraelci měli ušetřit civilisty. Je přesvědčena, že lze dodržet původní cíl mírových rozhovorů a dokončit je ještě letos. Mírová jednání byla po loňské intervenci USA obnovena po sedmileté přestávce letos v lednu.

 

Na kritiku, že Izrael proti pásmu Gazy použil nepřiměřenou sílu, odpověděl že odpovědnost leží na odpalovačích raket.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist