tusk-radar-192-128.jpgPolský premiér Donald Tusk dnes v Bratislavě informoval svůj slovenský protějšek Roberta Fica o situaci kolem amerického protiraketového štítu, jehož část si Spojené státy přejí umístit také v Česku a Polsku. Zatímco nová polská vláda pod Tuskovým vedením v požadavcích vůči Američanům přitvrdila, Fico je známý svým odporem proti americkému plánu.

"Můj názor na tuto otázku je známý a neměnný," řekl Fico novinářům s tím, že jej Tusk především informoval o podrobnostech plánu.

"Instalace štítu v Polsku a v Česku je věcí jednání. Chci budovat ovzduší vzájemné důvěry a jejím základem je jasnost informací," dodal Tusk. Polskému premiérovi podle dnešního vyjádření záleží na tom, aby se protiraketový systém perspektivně začlenil do systému NATO nebo do evropského systému protiraketové obrany.

Fico odmítá umístění amerických základen v sousedních zemí, protože budí výhrůžky Ruska a tím zvyšuje i ohrožení Slovenska. Postoj země k této otázce ale není jednoznačný, od Ficových slov se v minulosti distancovala slovenská diplomacie.

Tuskova vláda, která loni nahradila konzervativní kabinet Jaroslawa Kaczyńského, dává najevo, že s americkou základnou bude souhlasit pouze v případě, že zvýší bezpečnost země. A k tomu požaduje od Američanů i větší vojenskou pomoc, včetně nejmodernějších systémů protivzdušné obrany.

Termín pro dálnici je nereálný

Oba premiéři se v Bratislavě věnovali i váznoucí výstavbě dálnic, které zřejmě nepropojí obě země do roku 2014, jak se původně plánovalo. "Jedna věc je na papíře napsat termín, druhá věc je najít peníze a kapacity," řekl Fico.

Obě země plánují dostavět dálnici ze Žiliny do Polska, postavit most přes řeku Poprad a dokončit rychlostní komunikaci R4, která by přes východní Slovensko spojila Polsko a Maďarsko.

Slovenský ministr dopravy Ľubomír Vážny ještě loni na jaře ujišťoval, že Slovensko dohody s Polskem dodrží. To dnes Fico označil za "vzdušné zámky" a prohlásil, že ministři dopravy mají předložit realistické projekty.