Většinu svého dluhu u Světové banky chce Rusko splatit dříve a zatím nemá v plánu vzít si další úvěry od SB ani od Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Uvedl to v úterý náměstek ministra financí Sergej Storčak. Nesplacený dluh Ruska u SB podle něj činí zhruba pět miliard dolarů (95,3 miliardy Kč).

Příjmy Ruska jsou nyní díky rostoucím cenám ropy a plynu vysoké. Rusko již díky tomu splatilo své dluhy u Pařížského klubu věřitelů. Státní zahraniční dluhy Ruska činí 41 miliard dolarů, což jsou pouhé čtyři procenta hrubého domácího produktu.

Storčak se také domnívá, že členství Ruska v SB a EBRD již dosáhlo fáze, kdy by mělo být "povýšeno". Znamená to, že Rusko by se stalo akcionářem obou institucí a již by si od ní nepůjčovalo peníze.

Šéf moskevské pobočky SB Klaus Rohland se domnívá, že Rusko nyní potřebuje od SB spíše než finanční pomoc zkušenosti a technickou asistenci. Dodal také, že Rusko a banka se již dohodly na omezení úvěrů, avšak zatím nezahájily jednání o předčasném splacení dluhu, napsala agentura Reuters.