Favorizovaná strana Nur-Otan (Kazaši pro vlast) prezidenta Nursultana Nazarbajeva zvítězila v sobotních předčasných parlamentních volbách do dolní komory parlamentu se zdrcující převahou 88 procent hlasů. Tyto výsledky jsou již téměř konečné, oznámila Ústřední volební komise. Dvě hlavní opoziční strany již volby odsoudily a označily je za zmanipulované.
Žádná z dalších šesti stran, které ve volbách kandidovaly, nepřekonala sedmiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu, oznámil předseda ústřední volební komise Kuandyk Turgankulov.
Hlavní opoziční Národně-sociální demokratická strana získala 4,62 procenta hlasů a umírněnější formace Ak-žol (jasná cesta) 3,27 procenta. Zbylé čtyři provládní strany se nepřehouply ani přes dvě procenta hlasů.
Strana Nur-Otan obsadí ve 107členném Madžlisu všech 98 křesel, o něž se v sobotu bojovalo. Zbývajících devět mandátů přidělí Lidové shromáždění, které jmenuje prezident a které zastupuje národnostní menšiny.
"Neuznáváme výsledek voleb. Naprosto neodrážejí současné rozložení politických sil a společenskou podporu, kterou mají," řekl předák Ak-žol Burichan Nurmuchamedov, podle něhož jeho strana získala kolem 12 procent hlasů. Ak-žol připravuje zprávu o volebních podvodech, kterou předloží volební komisi a generálnímu prokurátorovi.
Předčasné parlamentní volby, které se konaly dva roky před řádným termínem, vnímají pozorovatelé jako test demokracie v zemi. Jejich pozornost se soustředila na to, kolik křesel získá opozice, která dosud měla jediný mandát. Dosud žádné hlasování od vyhlášení nezávislosti této bývalé sovětské republiky v roce 1991 nebylo mezinárodně uznáno jako svobodné a transparentní.
Šéf státu v sobotu prohlásil, že hlasování je historickým dnem pro Kazachstán, kdy se posílí autorita politických stran. K té měly podle Nazarbajeva přispět ústavní změny z jara, k nimž patří změna většinového systému na poměrný a zvýšení pravomocí dolní komory, jež má nyní právo jmenovat premiéra. Stanovení hranice pro vstup do parlamentu na sedm procent ale zablokovalo šance malých stran a nezávislých kandidátů dostat se do parlamentu. Poslanci v rámci ústavních změn ale odstranili i všechna omezení ohledně toho, kolikrát může být prezident znovu zvolen do funkce.
Prezident má zájem na tom, aby volby byly mezinárodně znány za svobodné a spravedlivé, protože jeho země bude při podzimním hlasování usilovat o předsednickou funkci v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které by se v kladném případě ujala v roce 2009.
Oficiální konečné výsledky zveřejní volební komise nejpozději pět dnů po hlasování. Své stanovisko vydá rovněž Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která na hlasování dohlížela.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist