Obyvatelé Kazachstánu vybírali své zástupce do dolní komory parlamentu, Madžlisu. Předčasné parlamentní volby, které se konaly dva roky před řádným termínem, vnímali pozorovatelé jako test demokracie v zemi. Podle průzkumu u volebních místností vyhrála favorizovaná strana Nur-Otan (Kazaši pro vlast) prezidenta Nursultana Nazarbajeva. První předběžné oficiální výsledky by měly být známy v neděli ráno středoevropského času.
Dosud žádné hlasování od vyhlášení nezávislosti této bývalé sovětské republiky v roce 1991 nebylo mezinárodně uznáno jako svobodné a transparentní.
Podle průzkumu u volebních místností s převahou zvítězila strana Nur-Otan se 77,3 procenty hlasů. Hlavní opoziční Národně-sociální demokratická strana obdržela v průzkumu 6,86 procenta hlasů, přičemž pro vstup do parlamentu je potřeba sedm procent.
Právě na to, kolik křesel získá opozice, se soustředil zájem pozorovatelů. Opozice totiž dosud měla jediný mandát. Představitelé opozičních stran se však již dali slyšet, že o nezávislosti tohoto průzkumu pochybují.
Účast na hlasování činila podle volební komise necelých 65 procent. Oficiální výsledky pak komise zveřejní nejpozději pět dní po volbách. V neděli vydá své stanovisko také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která na hlasování dohlížela.
Prezident Nazarbajev, který je v čele země již 18 let, doufá, že jeho strana získá většinu z 98 křesel v parlamentu, o které se ve volbách bojovalo. Tyto mandáty budou přiděleny poměrným systémem z kandidátek politických stran, zbylých devět poslanců dolní komory bude jmenuje Lidové shromáždění, jehož členy jmenuje prezident a které zastupuje národnostní menšiny v zemi.
Opozice již shromáždila fotodokumentaci, s jejíž pomocí chce dokázat, že byl porušen volební řád; někteří voliči údajně volili víckrát a na některých volebních stanicích byly materiály propagující prezidentovu stranu. Podle opozičních předáků jsou volby jen "ostudnou fraškou".
Prezident Nazarbajev má však zájem, aby volby byly v pořádku a mezinárodní společenství uznalo, že v zemi se rozvíjí demokracie. Kazachstán se totiž uchází o funkci předsedy OBSE v roce 2009, o níž se bude hlasovat letos na podzim. Loni šanci promarnil právě kvůli kritice, že nesplňuje řadu demokratických standardů.
Hlasování sledovalo na 400 představitelů OBSE a na 4000 aktivistů dvou kazašských nevládních organizací.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist