Libyjské rodiny dětí nakažených virem HIV odsoudily Bulharsko za to, že udělilo milost šesti propuštěným bulharským zdravotníkům, kteří v úterý přicestovali z Libye do Sofie. Podle agentury Reuters uvedly, že Interpol by měl zdravotníky znovu zatknout. V Sofii bulharští zdravotníci na tiskové konferenci znovu prohlásili, že jsou nevinní.
Libyjské rodiny také požádaly libyjskou vládu, aby přerušila diplomatické styky s Bulharskem a aby vyhostila Bulhary žijící v zemi.
Mezitím na tiskové konferenci v Sofii lékař palestinského původu Ašraf Hadžudž za všechny zdravotníky prohlásil, že jsou nevinní. "Jsme nevinní, proto jsme v Bulharsku," řekl Hadžudž. Zároveň poděkoval Bulharsku i zahraničním médiím za informování o jejich případu.
Bulharské zdravotnice a palestinského lékaře, který se stal v průběhu procesu bulharským občanem, libyjské soudy za údajné nakažení více než 400 malých Libyjců opakovaně odsoudily k trestu smrti. Zdravotníci, věznění už od roku 1999, svou vinu popírali. Tresty smrti jim libyjská Nejvyšší soudní rada před týdnem změnila na doživotní vězení, když postižené rodiny dostaly odškodné. Bulharsko poté okamžitě požádalo o vydání zdravotníků do vlasti, kam se vrátili v úterý. Týž den jim bulharský prezident udělil milost.
Bulharsko uvažuje o odpuštění zahraničního dluhu Libye
Bulharsko uvažuje o tom, že v reakci na propuštění šesti bulharských zdravotníků, kteří byli v Libyi odsouzeni za údajné úmyslné nakažení více než 400 dětí virem HIV, odepíše této severoafrické zemi její zahraniční dluh ve výši 54 milionů dolarů (asi 1,1 miliardy Kč). Na tiskové konferenci v Sofii to oznámil bulharský premiér Sergej Stanišev. Mezinárodní aktivisté za lidská práva naopak uvedli, že Evropská unie by jen kvůli propuštění zdravotníků neměla v plné míře znormalizovat vztahy s Libyí, která prý porušuje lidská práva i v jiných případech.
Jak se vyvíjel případ bulharských zdravotníků
únor 1999
V Libyi bylo zatčeno 19 bulharských lékařů a zdravotních sester. Na jejich dětském oddělení se zvýšil počet dětí s virem HIV, který je původcem onemocnění AID. Třináct ze zadržených zdravotníků bylo následně propuštěno.
únor 2000
Oficiální začátek procesu s pěti bulharskými sestrami, jedním palestinským lékařem a jedním bulharským lékařem a devíti Libyjsi obviněnými z úmyslného nakažení 426 dětí virem HIV - přibližně šest desítek dětí onemocnění podlehlo.
červen 2000
Obžalovaní tvrdí, že jsou nevinní. Bulharské sestřičky uvedly, že jejich přiznání bylo vynuceno násilím.
září 2003
Objevitel viru HIV, francouzský vědec, profesor Luc Montaginer prohlásil, že virus se v nemocnici začal šířit už před příchodem obviněných a tragédii způsobily nedostatečné hygienické podmínky.
6. května 2004
Libyjský soud vyřkl nad 5 bulharskými sestrami a palestinským lékařem trest smrti zastřelením. Bulharského lékaře a 9 Libyjců soud osvobodil. Odsouzení se odvolali.
březen 2005
Začátek odvolacího procesu před libyjským Nejvyšším soudem.
25. prosince 2005
Nejvyšší soud rozhodl o anulování výsledků a nařídil opakování procesu s ohledem na procedurální chyby.
leden 2006
Rodiny pozůstalých žádají odškodné 11,6 milionů dolarů za každé dítě nakažené virem HIV.
11. května 2006
Začátek druhého procesu. Šestice zdravotníků je obviněna, že nakazila děti v rámci experimentu s hledáním léku proti HIV.
19. prosince 2006
Libyjský soud znovu odsoudil šest zdravotníků k testu smrti.
leden 2007
Kaddáfího syn Sajf Islám pro média řekl, že sestřičky nepopraví a že jejich svobodu vymění za odškodné.
11. července 2007
Nejvyšší soud Libye v odvolacím řízení potvrdil vynesené tresty smrti.
17. července 2007
Libyjská Nejvyšší soudní rada zmírnila trest smrti pro pět bulharských sester a palestinského lékaře k doživotnímu vězení. Zmírňující verdikt byl vynesen poté, co každá ze 460 rodin libyjských dětí nakažených virem HIV dostala odškodné ve výši milionu dolarů.
19. července 2007
Sofia požádala o vydání odsouzených k výkonu trestu na území Bulharska.
22. července 2007
Manželka francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho Cécilia přicestovala do Libye společně s evropskou komisařskou pro vnější vztahy Benitou Ferrero-Waldnerovou, aby dohodly definitivní propuštění zdravotníků.
24. července 2007
Francouszké prezidentské letadlo se šesti zdravotníky na palubě přistálo v bulharské metropoli Sofia, bulharský prezident Georgi Parvanov krátce nato rozhodl o udělení milosti odsouzeným. Představitelé EU avizují normalizaci vztahů s Libyí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist