Představitelé vládní křesťanské formace CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové zároveň soudí, že by se Německo mělo na protiraketové obraně podílet.


Německo "se musí připravit na to, že teroristé se mohou zmocnit nosných raket", řekl místopředseda parlamentní frakce CDU/CSU Andreas Schockenhof (CDU) v pátečním vydání listu Münchner Merkur. "Když se části amerického protiraketového systému umístí u našich sousedů v Polsku a Česku, pak z toho může těžit také Německo."


Podobný názor v listu vyjádřil i náměstek ministra obrany Christian Schmidt (CSU). Ruská strana by podle něj navíc měla vážně posoudit, zda by neměla vybudovat protiraketový štít společně s USA. To by bylo zajímavé nejen technologicky, ale také politicky, soudí Schmidt.


"O námitkách vůči protiraketovému systému musíme hovořit otevřeně," říká Schmidt v souvislosti s mezinárodní bezpečnostní konferencí v Mnichově, kde se pravděpodobně bude o víkendu o tématu mluvit. Je na ní očekáván i ruský prezident Vladimir Putin a americký ministr obrany Robert Gates.


Ruský ministr obrany Sergej Ivanov a americký senátor John McCain se dnes ohledně základny USA v Česku a Polsku střetli na stránkách listu Süddeutsche Zeitung. Americký záměr je podle ruského ministra "nezdvořilý signál", který zatěžuje vztahy mezi oběma zeměmi. Senátor McCain naopak Rusko obvinil, že se snaží o "imperialistický vliv" na své sousedy. Také Ivanov a McCain by měli být účastníky mnichovské konference.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist