Maskovaný muž, který se objevoval na videích Islámského státu (IS) jako vrah západních zajatců a označoval se za "džihádského Johna", je ve skutečnosti Mohammed Emwazi ze západního Londýna. Tvrdí to britské úřady. Podle zpravodajského serveru BBC se zveřejněním identity muže z taktických důvodů vyčkávaly.

Emwazi bydlel v západním Londýně a tajné služby podle serveru zaregistrovaly jeho údajné napojení na ozbrojené somálské islamisty.

Deník The Washington Post napsal, že Emwazi je Brit z bohaté rodiny, vystudoval Westminsterskou univerzitu a získal odbornost počítačového programátora. Univerzita ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že Emwazi odešel ze školy před šesti lety. "Pokud jsou tato obvinění pravdivá, jsme ze zprávy v šoku a smutní," řekl podle Reuters mluvčí školy.

Asi v roce 2012 odjel Emwazi do Sýrie a poté se přidal k IS. Je mu mezi 20 a 30 lety.

"Nepochybuji o tom, že Mohammed je 'džihádský John'," řekl v rozhovoru pro americký deník jeden z Emwaziho přátel. "Byl jako můj bratr," dodal.

Vyšetřovatelé použili k jeho odhalení různé techniky, například analýzu hlasu. Vedli také dlouhé rozhovory s bývalými rukojmími.

Podle Sajjana Gohela, ředitele úseku mezinárodní bezpečnosti v Asia Pacific Foundation, byla identita maskovaného muže "veřejným tajemstvím". "Víme, že Islámský stát rekrutuje ze Západu spoustu odborníků na nová média a internet. Ten totiž IS používá jako platformu, přes kterou šíří svoji publicitu," dodal v rozhovoru pro CNN.

Poprvé se muž s anglickým přízvukem objevil na videu islamistů loni v srpnu, když zabíjel amerického novináře Jamese Foleyho. Poté byl spatřen například i na videích, která ukazovala setnutí hlavy americkému novináři Stevenu Sotloffovi a britskému dobročinnému pracovníkovi Alanu Henningovi.

Podle deníku New York Times odmítl Scotland Yard identifikaci mediálně známého teroristy potvrdit. Britský premiér David Cameron se ke zjištění nevyjádřil.

"V této fázi nebudeme potvrzovat ničí identitu, ani komentovat vývoj tohoto konkrétního protiteroristického vyšetřování," uvedl pro New York Times Richard Walton z Metropolitního protiteroristického velitelství v Londýně.

Křivda kvůli deportaci z Tanzanie

Podle dostupných zdrojů za Emwaziho radikalismem stojí křivda. Emwazi se s přáteli vydal v roce 2009 na safari do Tanzanie. Při příletu na letiště v metropoli Dar es Salaam byl ale zadržen britskými agenty, kteří ho obvinili ze snahy prchnout do sousedního Somálska. Emwazi byl z východoafrické země následně deportován.

Asim Quareshi z britské organizace CAGE, která odsuzuje takzvanou válku s terorismem, se s Emwazim setkal na podzim roku 2009. "Mohammed měl za to, že se k němu chovali velice nefér," uvedl Quareshi pro Washington Post.

Emwazi se po nepříjemné zkušenosti přestěhoval do místa svého narození, Kuvajtu, kde pracoval pro počítačovou firmu. Do Londýna se vrátil minimálně jednou v roce 2010. Tam byl na letišti opět zadržen tajnými službami, které mu sňaly otisky prstů a důsledně prohledaly veškerá zavazadla.

Emwazi svoji další negativní zkušenost sdělil Quareshimu e-mailem. "Měl jsem před sebou práci a manželství, ale teď se cítím jako vězeň. Člověk vězněný a kontrolovaný bezpečnostními složkami, které mi zamezují žít můj život i v rodném Kuvajtu," stálo v e-mailu.

Quareshi o Emwazim naposled slyšel v lednu 2012. Quareshi z radikalizace svého přítele viní jednoznačně britskou společnost a stát. Systém měl Emwaziho postavit na roveň zločinců a zamezit mu v běžném životu.

Shiraz Maher z Mezinárodního centra studií radikalizace a politického násilí proto na svém twitterovém účtu ve čtvrtek napsal, že "za radikalizací nemusí nezbytně stát chudoba a sociální vyloučení".

Radikální hnutí Islámský stát obsadilo rozsáhlá území na severu Sýrie a Iráku. Proti islamistům zahájili západní spojenci včetně Británie letecké údery. Na pomoc bojovníkům IS začaly odjíždět stovky muslimů z Británie i dalších západoevropských zemí.