Armáda Spojených států a partnerské země podnikly první letecké údery proti pozicím radikálního uskupení Islámský stát (IS) v Sýrii. V noci na úterý to oznámilo ministerstvo obrany USA. Americká armáda následně uvedla, že uskutečnila 14 náletů. Na akci se kromě Spojených států podílejí rovněž Jordánsko, Bahrajn, Saúdská Arábie, Katar a Spojené arabské emiráty.

Útoky se týkaly zejména syrské oblasti Rakka, která je baštou extremistického hnutí. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (OSDH), která konflikt v zemi dlouhodobě monitoruje, se ale cílem staly i pozice další extremistické skupiny, fronty an-Nusrá, která je napojena na al-Káidu.

Terčem leteckých úderů byla zejména velitelství, dále výcvikové tábory, sklady a zásobovací a obrněná vozidla. Mnoho cílů bylo poškozeno či zničeno, uvedlo ve svém prohlášení velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). Cílem útoků bylo narušit "bezprostředně hrozící útok" proti americkým a západním zájmům, který plánovali "veteráni al-Káidy", dodalo velitelství.

Podle aktivistů z organizace OSDH při náletech na severu a východě Sýrie přišlo o život nejméně 120 radikálů. Mezi oběťmi je prý 70 ozbrojenců z hnutí Islámský stát a 50 bojovníků, kteří se hlásí k al-Káidě. Dalších 300 extremistů utrpělo zranění, 100 nejvážněji zraněných bylo prý převezeno do sousedního Iráku.

Pro útoky Američané využili své válečné lodě v mezinárodních vodách v Rudém moři a v Perském zálivu. "Všechny letouny následně bezpečně opustily oblast útoku," doplnilo americké velitelství. Islamisté z hnutí Islámský stát se již nechali slyšet, že na Američany vedené útoky odpoví, citovala je agentura Reuters.

Jak hned zpočátku potvrdil mluvčí Pentagonu John Kirby, Američané provedli akci proti "teroristům z ISIL v Sýrii s využitím kombinace stíhacích letounů, bombardérů a řízených střel Tomahawk". ISIL je zkratkou pro původní název radikálního uskupení, který zněl Islámský stát v Iráku a Levantě. Rozhodnutí zaútočit podle Kirbyho padlo v pondělí.

Damašek byl předem informován

Ruský prezident Vladimir Putin podle Kremlu telefonicky hovořil s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem a opět zdůraznil, že nálety proti základnám Islámského státu v Sýrii jsou bez souhlasu syrské vlády nepřípustné. Moskva je jedním z hlavních spojenců režimu Bašára Asada a ruské ministerstvo zahraničí předem varovalo, že americké nálety bez souhlasu Damašku by představovaly akt agrese.

Také syrská státní televize podle Reuters sdělila, že Spojené státy informovaly v pondělí Sýrii, že zaútočí proti teroristům v oblasti Rakka asi 400 kilometrů severovýchodně od Damašku. "Jsou desítky zraněných a mrtvých," uvedla podle Reuters organizace Syrská observatoř pro lidská práva, která sídlí v Londýně a získává informace od svých aktivistů v Sýrii. Syrská opoziční koalice podle Reuters nálety vítá. Posílí podle ní boje proti Asadovi.

Syrská vláda potvrdila, že o leteckých úderech proti islamistům byla informována o několik hodin dříve, než k nim došlo. Syrský ministr zahraničí prý dostal prostřednictvím Iráku dopis od šéfa americké diplomacie Johna Kerryho. "Ministerstvo zahraničí dostalo přes iráckého ministra zahraničí dopis od svého amerického protějšku, ve kterém ho informoval, že Spojené státy a někteří jejich spojenci zaútočí (na Islámský stát) v Sýrii," uvedla syrská diplomacie ve svém prohlášení.

Česko se nezapojí, Británie se ještě nerozhodla

Kabinet v Damašku rovněž uvedl, že bude i sám pokračovat v útocích proti Islámskému státu. Zopakoval, že je připraven podílet se na jakémkoli mezinárodním úsilí, ve kterém jde o boj s terorismem. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim se již v srpnu nechal slyšet, že Damašek je připraven spolupracovat s USA v boji proti islamistům. Na toto prohlášení obratem zareagoval Berlín, který jakoukoli spolupráci odmítl. A francouzský prezident François Hollande následně uvedl, že Asad nemůže být partnerem Západu v boji proti terorismu, protože je prý spojencem džihádistů.

Úřad britského premiéra podle Reuters uvedl, že se na bombardování nepodílí. Stejně se vyjádřilo i NATO. O tom, zda se Velká Británie do útoků zapojí, se stále jedná, uvedla mluvčí ministra obrany Michaela Fallona.

Česká republika podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) neuvažuje o tom, že by se do letecké operace zapojila. Premiér připomněl zásilky munice, která byla poslána z ČR do Iráku na podporu bojovníků z kurdských jednotek. "Podpořili jsme snahu o stabilizaci iráckého státu, ale nepočítáme s tím, že bychom se měli do těchto operací zapojovat," uvedl Sobotka.

Podle něj se bude situací zabývat nejbližší bezpečnostní rada státu. "Hlavní riziko v těchto měsících představují povstalci, kteří se vracejí zpět," míní. Jde prý třeba o bojovníky, kteří bojovali v Sýrii nebo Iráku a vracejí se do Francie nebo jiných evropských států. "Je tam riziko, které identifikují tamní vlády, že by se mohli zapojit do nějakých teroristických aktivit, ale Česká republika zatím nemá informace o tom, že by se z našeho území nějací bojovníci účastnili aktivit Islámského státu. Pokud jde o Českou republiku, tak zatím toto riziko nebylo identifikováno," zdůraznil Sobotka. To potvrdil i policejní prezident Tomáš Tuhý.

Další video s britským fotoreportérem

Údery jsou součástí vojenské kampaně proti extremistům z IS, kterou před skoro dvěma týdny schválil americký prezident Barack Obama. Radikální uskupení zabralo rozsáhlá území v Sýrii i v Iráku, povraždilo tisíce lidí a setnulo hlavy dvěma americkým novinářům a jednomu britskému humanitárnímu pracovníkovi.

Ozbrojenci z IS v den náletů zveřejnili druhý videozáznam, na kterém hovoří zajatý britský fotoreportér John Cantlie. Kritizuje v něm Spojené státy a jejich spojence a říká, že západní vlády podcenily sílu islamistů, uvedla britská televizní stanice BBC. Cantlie byl v Sýrii zajat na konci roku 2012.

Videozáznam, který trvá téměř šest minut, se podobá prvním záběrům s Cantliem zveřejněným na konci minulého týdne. Zadržený Brit má na sobě opět oranžové oblečení podobně jako jiní rukojmí islamistů. Na záznamu opakuje, že se ho jeho vláda zřekla. V předem připraveném prohlášení na kameru čte, že západní vlády "zaspaly v souvislosti s rychlostí, jakou se Islámský stát rozšířil", rovněž prý "podcenily sílu a bojové nadšení svého protivníka".

John Cantlie, který spolupracoval s deníky Sunday Times, The Sun a agenturou AFP, se ocitl poprvé v syrském zajetí již v červenci roku 2012. Poté se objevily informace, že ho postřelili, když se svým únoscům snažil utéct. Následně ho měli zachránit bojovníci z opoziční Svobodné syrské armády (FSA). Do Sýrie se ale na konci roku vypravil znovu a byl opět zadržen.

USA a Francie již dříve zahájily cílené nálety na pozice IS v Iráku. Korespondentka stanice BBC ale poznamenala, že kampaň v Sýrii se od úderů v Iráku liší. Zatímco irácká vláda Washington k zásahu proti extremistům z IS vybídla, syrská vláda tak neučinila. Ozbrojenci z IS podle pondělních zpráv vyzvali stoupence, aby útočili na občany USA, Francie a dalších států, které se boje proti radikálům účastní.

Islámský stát: