Do Turecka se za poslední dny uchýlilo už 130 000 Kurdů, kteří prchají ze sousední Sýrie před radikály z organizace Islámský stát (IS). Novou bilanci, podle níž od neděle přibylo na tureckém území na 30 000 syrských utečenců, v pondělí zveřejnil vicepremiér Numan Kurtulmuş.

Kvůli masovému přílivu běženců Turecko uzavřelo část hraničních přechodů se Sýrií a připravuje se na to, že v nejbližší době budou na jeho území hledat útočiště další stovky tisíc lidí. Kurdští bojovníci nicméně v pondělí oznámili, že postup radikálů prozatím zastavili.

"Jsme připravení na ten nejhorší scénář, což je příliv stovek tisíc uprchlíků," řekl v pondělí Kurtulmuş novinářům.

Většina uprchlíků pochází z okolí příhraničního města Ajn al-Arab (známého i pod kurdským názvem Kobani) a v Turecku hledají bezpečné útočiště. Ajn al-Arab přitom v poslední době platil za klidné místo, kterému se boje vyhýbají, a kvůli tomu se do města přemístilo kolem 200 000 lidí z jiných regionů v Sýrii. Podle svědků, kteří z města uprchli, bojovníci z IS postupují velmi nekompromisně; vypalují domy a vraždí civilisty, uvedla agentura AP.

Ankara v pátek nechala otevřít asi 30kilometrový úsek hranice, kudy syrští Kurdové prchají. Nyní jsou otevřené jen dva z devíti hraničních přechodů, informoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Agentura AFP s odvoláním na turecký Úřad pro mimořádné situace (AFAD) dokonce uvedla, že utečenci nyní mají šanci dostat se na turecké území jen skrze jediný hraniční přechod v Mürşitpinaru. "Abychom mohli kontrolovat doklady příchozích, poskytnout nezbytnou první pomoc a v případě nutnosti i očkování, je pro syrské uprchlíky otevřen jen jeden hraniční přechod," sdělil úřad.

Od začátku války je už milion Syřanů v Turecku

Podle nejnovější turecké bilance dorazilo od čtvrtka ze Sýrie 130 000 uprchlíků, UNHCR zatím stále uvádí 100 000 běženců. Podle Kurtulmuşe se Turecko o takový počet utečenců zvládne postarat, i když kvůli konfliktu v Sýrii za posledních tři a půl roku celkem na turecké území přišlo více než milion Syřanů.

Mluvčí kurdských bojovníků v Sýrii v pondělí oznámil, že se jim podařilo postup radikálů z Islámského státu zastavit. "Stále probíhají tvrdé boje, ale postup IS (Islámský stát) na východ od Kobani byl o uplynulé noci zastaven," uvedl mluvčí Redur Xelil v rozhovoru, který poskytl agentuře Reuters přes Skype.

Na východní frontě se prý od začátku ofenzivy islamistů odehrávaly ty nejzuřivější boje. I podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (OSDH), která konflikt v zemi dlouhodobě monitoruje, radikálové za posledních 24 hodin neučinili žádný významný posun.

Kvůli postupu bojovníků z IS, kteří bezprostředně ohrožují padesátitisícový Ajn al-Arab, třetí největší kurdské město v Sýrii, jsou v pohotovosti bojovníci turecké Strany kurdských pracujících (PKK), jejíž členové usilují o samostatný kurdský stát. Zakázaná organizace, kterou Ankara považuje za teroristickou, vyzývá své členy, aby se zapojili do boje proti IS v Sýrii.

Koncentrace uprchlíků vyvolala na hranicích napětí s tureckými úřady, které brání zájemcům vrátit se do Sýrie, kde chtějí bojovat proti IS. Turecká policie použila dokonce slzný plyn a vodní děla u hraničního přechodu města Suruç proti Kurdům demonstrujícím proti těmto opatřením.

Podle agentury AFP kurdští představitelé podezírají Turecko, že v syrském konfliktu straní hnutí IS, které Ankara považuje za šanci na svržení režimu Bašára Asada.