Před boji v Sýrii, které trvají dva roky, prchlo do okolních států už milion lidí. Oznámil to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Dle jeho záznamů polovina z běženců jsou děti a většina z nich ve stáří do 11 let.

Před několika týdny ještě OSN registrovala asi 800 tisíc syrských uprchlíků. Počet nově příchozích je prý každým týdnem rychlejší, což vytváří mimořádný tlak na okolní země.

"Sýrie je blízko naprosté zkáze - milion lidí je na útěku, další milion je v pohybu na syrském území a tisíce lidí přecházejí hranici každý den. Děláme vše, co je v našich silách, abychom pomohli, ale schopnost světa řešit tuto humanitární krizi je nebezpečně vyčerpaná. Je nutné tuto tragédii zastavit," sdělil vysoký komisař pro uprchlíky António Guterres.

Dárcovské státy sice slíbily na pomoc syrským uprchlíkům 1,5 miliardy dolarů, avšak zatím se z této sumy podařilo získat jenom čtvrtinu.

Syrský konflikt začal před dvěma lety a dle odhadů si vyžádal životy 70 tisíc lidí. Guterres řekl, že nárůst uprchlíků je velmi dramatický od začátku roku, kdy OSN registrovala asi 400 tisíc běženců. Lidé prý přicházejí vyčerpaní, bez jakéhokoli majetku a s velkou psychickou zátěží v podobě úmrtí příbuzných.

Zatímco na počátku konfliktu Syřané směřovali hlavně do Turecka, dnes je jich nejvíce v Libanonu. Tam odcházejí nejenom lidé bez prostředků, ale i ti, kteří v Libanonu pracují nebo rodiny, jež jsou schopny si pobyt hradit. Dle OSN je nyní každý pátý člověk v Libanonu Syřan.

Situace je velmi špatná v táborech v Jordánsku, jehož zdravotnictví, školství, energetika a vodní zdroje jsou kvůli běžencům na pokraji možností. Turecko postavilo 17 táborů a investovalo do nich 600 milionů dolarů.