Při nočních bojích v Damašku přišli dle státní televize o život tři teroristé a jeden příslušník bezpečnostních sil. Palba a výbuchy se několik hodin ozývaly ze čtvrti Mazza, kde je sídlo jedné z bezpečnostních služeb.

Opozice původně tvrdila, že proti sobě bojují vojáci a desertéři. Podle státní televize Al-Ichbáríja stál proti vojsku gang teroristů a tři z nich padli.

Gang podle tohoto zdroje obsadil jeden z domů ve čtvrti. Při incidentu padl jeden z vojáků a tři jeho kolegové byli zraněni. Budova "je značně poškozena, protože tato skupina použila granáty, pancéřovky a kulomety", tvrdila televize. Popřela přitom zprávu katarské satelitní televize Al-Džazíra, podle níž je na místě možná 80 mrtvých a 200 raněných.

Čtvrť Mazza patří k nejvíce střeženým místům metropole, sídlí v ní několik ambasád a vládních bezpečnostních objektů, včetně velitelství letecké rozvědky. Kromě toho jsou tam i rezidence vysokých bezpečnostních činitelů.

Česká ambasáda se v této části Damašku nenachází. Velvyslanectví odmítlo poskytnout informace o tom, zda je personál v pořádku. Zatímco některé státy už svá velvyslanectví v syrské metropoli uzavřely, ČR o tom zatím neuvažuje a nehodlá stáhnout ani svou velvyslankyni.

Nejmenovaný zdroj citovaný Českým rozhlasem řekl, že na českém ministerstvu zahraničí převládá názor, že jsou to zbytečná a kontraproduktivní gesta. V případě ČR by prý takový postup vypadal směšně a na syrské vedení by neudělal žádný dojem.

Nedělní video z Damašku:

Jak v pondělí řekl zástupce syrské exilové opozice Ramí Abdar Rahmán, boje se za rok nepokojů dostaly poprvé do těsné blízkosti bezpečnostního centra, a to v době, kdy vláda tvrdí, že má Damašek plně pod kontrolou.

Svědek citovaný agenturou AP sdělil, že skupina dezertérů se ukryla v obytném domě nedaleko švýcarského velvyslanectví a bydliště prezidentova švagra a náměstka ministra obrany Ásifa Šaukata. Další ze zdrojů AP řekl, že se bojovalo poblíž ředitelství politické policie.

Syrský režim běžně označuje armádu dezertérů a opoziční bojovníky za teroristy. Velitel dezertérů Rijád Asaad odmítl dnešní boje v Damašku komentovat. Agentuře AP k nim pouze řekl, že "jde o citlivou záležitost, k níž nemůže nic říci".

Asaad hovořil z Turecka, kam se po odchodu z armády uchýlil. Turecko už přijalo přes 16 tisíc syrských uprchlíků a v minulých 24 hodinách k nim přibylo 200 dalších. Dle tureckých diplomatických zdrojů jsou mezi nimi dva generálové, zbytek představují hlavně ženy a děti.

Podle toho už tedy ze syrské armády dezertovalo osm generálů. Turecko začalo u hranice budovat další tábory a počítá s tím, že bude muset možná přijmout až 50 tisíc běženců.

Rok nepokojů

Syřané si v neděli připomněli první výročí rozpoutání protivládních nepokojů, během nichž syrský režim začal svoje odpůrce fyzicky likvidovat. Víkend poznamenala série pumových atentátů, které si vyžádaly tři desítky mrtvých.

K zodpovědnosti za tyto útoky se nikdo nepřihlásil. Navzájem se z nich ale obviňují režim a opozice. Při dalších nejrůznějších incidentech napříč Sýrií údajně umíraly až desítky lidí.

Podle odhadů OSN zemřelo od loňska při násilnostech v Sýrii přes 8500 lidí, bilance syrské opozice je až o tisíc mrtvých vyšší. Většina z nich jsou údajně civilisté.

Palba byla několik minut slyšet také z blízkosti čtvrti Kabún, která leží na východě města.